Щорічна відпустка лише на вихідні дні

10229

Запитання

Чи правомірно надавати працівнику відпустку частинами лише на вихідні дні, якщо безперервну частину — 14 к. д. — він уже використав?

Відповідь

Тривалість щорічної основної відпустки незалежно від режимів та графіків роботи розраховують у календарних днях (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Щорічну відпустку на прохання працівника може бути поділено на частини будь-якої тривалості за умови, що основна безперервна її частина становитиме не менше 14 календарних днів (ч. 1 ст. 12 Закону про відпустки).

Увага! За кожний робочий рік працівник має використати частину щорічної  відпустки безперервно не менше 14 календарних днів.

Закон про відпустки не забороняє на прохання працівника надавати частину щорічної відпустки виключно на вихідні дні за графіком роботи. Тобто формально порушення немає.

Водночас у преамбулі Закону про відпустки зазначено, що Закон про відпустки встановлює державні гарантії права на відпустки, визначає умови, тривалість і порядок надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, усебічного розвитку особи.

Тому є ймовірність, що інспектор праці при перевірці може зробити зауваження, що оскільки дні щорічної відпустки припадають виключно на дні щотижневого безперервного відпочинку, по суті відбувається заміна частини щорічної відпустки грошовою компенсацією. Тобто така відпустка не реалізує державні гарантії права працівників на відпочинок: для відновлення працездатності, зміцнення здоров’я, а також для виховання дітей, задоволення власних життєво важливих потреб та інтересів, усебічного розвитку особи.

Тому безпечніше надавати частину щорічної відпустки, щоб хоча б один день припадав на робочий день. Приміром, з п’ятниці по неділю або з суботи по понеділок.

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відкликання працівника з відпустки

На підприємстві виникла потреба у конкретному працівнику, який перебуває у відпустці. І роботодавець повинен використати порядок відкликання з відпустки. Як правомірно відкликати з відпустки та що передбачає алгоритм дій, читайте у статті.
84042

Правила визначення тривалості щорічної відпустки для різних категорій працівників

Як визначити максимальну і мінімальну тривалість щорічної основної відпустки з огляду на особливості воєнного стану, яка тривалість щорічної основної відпустки у перший рік роботи працівника, яку кількість днів становить «чорнобильська» відпустка, — відповіді на ці запитання знайдете у статті
61484

Усе про відпустки: спецпідбірка для кадровика

З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
51978

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
9868

Відпустки працівникам з інвалідністю

Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
158634