Посадові інструкції російською мовою: чи допустимо

1876

Запитання

Чи можна розробити посадові інструкції на підприємстві російською мовою, якщо переважна більшість працівників спілкується нею?

Відповідь

Конституція України встановлює: державною мовою в Україні є українська мова, а застосування мов в Україні визначається законом (ст. 10).

Підприємства здійснюють діловодство державною мовою. Документи оформлюють державною мовою, крім випадків, передбачених законодавством про мови в Україні (абз. 1 п. 14 гл. 1 розд. ІІ Правил організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затверджених наказом Мін’юсту від 18.06.2015 № 1000/5; далі — Правила 1000/5). Жодних виключень (у т. ч. щодо керівників-іноземців) ані Конституція України, ані Правила 1000/5 не містять.

Посадові інструкції російською мовою: чи допустимоЧитайте також: Правила оформлення ініціалів і прізвищ у реквізитах документів

Із 2012 року застосування мов регулював Закон України «Про засади державної мовної політики» від 03.07.2012 № 5029-VI (далі — Закон № 5029) — так званий «мовний закон Ківалова-Колесніченка».

Конституційний Суд України (КСУ) визнав Закон № 5029 таким, що не відповідає Конституції України (рішення від 28.02.2018 № 2-р/2018). Закон № 5029 втратив чинність із дня ухвалення рішення Конституційним Судом — 28.02.2018. Рішення КСУ є обов’язковим, остаточним і таким, що не може бути оскаржене.

До речі, Правила № 1000/5 встановлюють єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами, а також порядок їх архівного зберігання в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі — установи). Вони є нормативно-правовим актом, обов’язковим для виконання всіма установами (п. 1 розд. 1 Правил 1000/5).

Правила 1000/5 передбачають можливість оформлення документів іноземною мовою. Утім, це стосується випадку, коли документи готують для іноземних адресатів. А саме, документи, які надсилаються іноземним адресатам, оформлюють українською мовою, або мовою держави-адресата, або однією з мов міжнародного спілкування (абз. 2 п. 14 гл. 1 розд. ІІ Правил № 1000/5).

Також установи, що листуються з постійними іноземними кореспондентами, можуть виготовляти бланки, реквізити яких зазначено двома мовами: ліворуч — українською, праворуч — іноземною. Утім, Правила 1000/5 не рекомендують використовувати ці бланки в межах України (п. 3 гл. 2 розд. ІІ Правил № 1000/5).

Отже, посадові (робочі) інструкції працівників мають бути оформлені українською мовою.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Все про посадові інструкції в Україні: правила зі зразками

Роботодавець повинен роз’яснити працівнику його права і обов’язки, забезпечити необхідними для роботи засобами (ст. 29 КЗпП). Як це зробити? Скеровує інший нормативний акт: обов’язки, права та відповідальність працівників закріплюють в посадових та робочих інструкціях. Вас можуть притягнути до відповідальності за їх відсутність. Адже суд кваліфікує це як порушення законодавства про працю.
323004

Внесення змін до посадових інструкцій

Роботодавець планує детальніше описати завдання і обов’язки певної категорії персоналу та змінити посадову інструкцію на робочу. Чи потрібен у такому випадку наказ про зміни, та як правильно його сформулювати?
53684