провідний експерт із трудового законодавства Експертус Кадри
Запитання
Якщо з працівником уклали письмовий трудовий договір, то чи достатньо заяви та наказу, щоб перевести його на іншу посаду?
Відповідь
Оскільки з працівником уклали письмовий трудовий договір, зміни до нього потрібно викласти у додатковій угоді. Вона й стане підставою для наказу про переведення. В угоді потрібно буде вказати, що сторони договору дійшли згоди викласти певні пункти трудового договору в новій редакції та деталізувати, як саме.
Важливо пам'ятати, що для деяких роботодавців потрібно обов'язково укладати трудовий договір з фізичними особами у письмовій формі (наприклад, для ФОПів).
Водночас у період дії воєнного стану сторони можуть за згодою визначати форму трудового договору, і в такому разі нових працівників можна оформлювати наказами за їх заявами. При цьому складають повідомлення про умови трудового договору та ознайомлюють з ними працівників.
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.