Пояснення надала шеф-редактор Експертус Кадри Ірина Житкова
Роботодавець обов’язково у період дії воєнного стану надає за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, відпустку без збереження зарплати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 к. дн.
Що робити, якщо працівник, який перебуває за кордоном, використав 90 днів відпустки, але не може стати до роботи
Працівник, який використав 90 к. дн. відпустки за цією підставою та не готовий повернутися до роботи, може:
- оформити інші види відпусток без збереження зарплати за згодою роботодавця або без його згоди;
- просити роботодавця надати відпустку без збереження зарплати на час карантину або воєнного стану;
- звільнитися, наприклад, за власним бажанням чи за угодою сторін.
Детальніше про законодавчі підстави таких дій читайте у консультації.
Держпраці не радить роботодавцям звільняти за прогул працівників, які виїхали під час воєнного стану за кордон або в інший населений пункт в Україні. Якщо роботодавець не планує скорочувати посаду працівника, що виїхав за кордон, може на його посаду прийняти нового працівника за строковим трудовим договором.
Якщо працівник відмовляється оформити відпустку без збереження зарплати і звільнятися, табелюйте позначкою «НЗ» (неявки з нез’ясованих причин) до вирішення питання.
З початком відпускної кампанії як у кадровиків та бухгалтерії, так і у працівників виникає немало запитань щодо відпусток, зокрема, про особливості їх надання під час воєнного стану. Відповідні на запитання знайдете в спеціальній підбірці про відпустки
Працівник написав «заява за свій рахунок» або «заява на відпустку за власний рахунок на період війни». Поясніть, що потрібно дотриматись мови закону та переписати заяву на відпустку без збереження заробітної плати. Зразок заяви скачайте у статті та надайте працівнику для прикладу. Поясніть, що відпустки без збереження заробітної плати є різних видів. У деяких випадках надавати чи ні таку відпустку залежить від роботодавця.
Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
Що має врахувати кадровик, якщо працівник просить надати відпустку в умовах воєнного стану?
Якщо працівник бажає оформити відпустку без збереження заробітної плати, кадровик враховує норми Закону про відпустки та й зміни, внесені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX. Як оформити відпустку за власний рахунок? Чи правомірно відмовляти в наданні такої відпустки працівнику?