Цивільно-правовий чи трудовий? Оберіть договір правильно

Підміна трудових відносин — це порушення законодавства

Цивільно-правовий чи трудовий? Оберіть договір правильноДержпраці закликала роботодавців розрізняти та не допускати підміни трудових відносин цивільно-правовими, адже такі дії є грубим порушенням трудового законодавства і можуть призвести до фінансової, адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.

Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності  
Так, предмети цих договорів різні:

  • у трудовому договорі — це праця особи в процесі виробництва;
  • у цивільно-правовому договорі — це кінцевий результат праці, який можна виміряти у конкретних фізичних величинах. 

У першому випадку організацію трудової діяльності регулює трудове законодавство, у другому — зважають на цивільне законодавство.

Важливо, що, коли йдеться про виконання обов’язків за штатною посадою, ми маємо справу з трудовими відносинами. Держпраці дає таке визначення:

Штатна посада — це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця, на яку покладено коло службових повноважень. 

В такому разі не можна укладати цивільно-правовий договір, адже тоді обсяги обов’язків підрядної особи збігатимуться з обов’язками за посадою та потребуватимуть присутності працівника на робочому місці за визначеним графіком.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Гарячі питання військового обліку на підприємствах

Статті за темою

Усі статті за темою

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4712

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8454

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75400

Спрощені трудові відносини

Спрощений режим трудових відносин наразі можна застосовувати тільки на час воєнного стану. Водночас зміни, запроваджені відповідним законом, внесені до КЗпП.  Припускаємо, що законодавці планують, щоб роботодавці з працівниками перейшли до індивідуального регулювання трудових відносин. Хто може застосовувати спрощений режим? Як укладати трудовий договір й оплачувати працю працівників,  — роз’яснюємо у статті
7358

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
16823

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді