Цивільно-правовий чи трудовий? Оберіть договір правильно

Підміна трудових відносин — це порушення законодавства

Цивільно-правовий чи трудовий? Оберіть договір правильноДержпраці закликала роботодавців розрізняти та не допускати підміни трудових відносин цивільно-правовими, адже такі дії є грубим порушенням трудового законодавства і можуть призвести до фінансової, адміністративної та навіть кримінальної відповідальності.

Трудовий договір і цивільно-правовий договір: принципові відмінності  
Так, предмети цих договорів різні:

  • у трудовому договорі — це праця особи в процесі виробництва;
  • у цивільно-правовому договорі — це кінцевий результат праці, який можна виміряти у конкретних фізичних величинах. 

У першому випадку організацію трудової діяльності регулює трудове законодавство, у другому — зважають на цивільне законодавство.

Важливо, що, коли йдеться про виконання обов’язків за штатною посадою, ми маємо справу з трудовими відносинами. Держпраці дає таке визначення:

Штатна посада — це визначена структурою і штатним розписом первинна структурна одиниця, на яку покладено коло службових повноважень. 

В такому разі не можна укладати цивільно-правовий договір, адже тоді обсяги обов’язків підрядної особи збігатимуться з обов’язками за посадою та потребуватимуть присутності працівника на робочому місці за визначеним графіком.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
98067

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
21797

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
283931

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145669

Як ФОП прийняти працівника на роботу

Оформлення працівника на роботу фізичною особою-підприємцем (ФОП) в Україні має відбуватися відповідно до вимог трудового законодавства. Як ФОП прийняти працівника на роботу законно та швидко — у статті.
6015

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді