Неявки в підсумованому обліку робочого часу
Підсумований облік робочого часу на підприємстві: коли потрібно застосовувати
На безперервно діючих підприємствах, в установах, організаціях, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і на деяких видах робіт, де за умовами виробництва (роботи) не може бути додержана встановлена для даної категорії працівників щоденна або щотижнева тривалість робочого часу, допускається за погодженням з виборним органом первинної профспілкової організації (профспілковим представником) підприємства, установи, організації запровадження підсумованого обліку робочого часу (ст. 61 КЗпП). Але за умови, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин (статті 50 і 51 КЗпП).
Зауважимо, що нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень (ст. 50 КЗпП).
Застосовувати підсумований облік робочого часу слід для працівників, які повинні залишатися на робочому місці більше привичних 8 годин при 40-годинному робочому тижні. Це, наприклад, продавці, сторожі, офіціанти, водії тощо. Нерідко такі працівники працюють навіть більше встановленої норми, а також «недопрацьовують» — перебувають у відпустці, на лікарняному тощо.
Виробничий календар — 2025 для «п’ятиденки» та «шестиденки»
Особливості встановлення та обліку часу роботи та часу відпочинку у період дії воєнного визначені ст. 6 Закону України «Про особливості трудових відносин під час воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX, а саме:
- нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо);
- для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо), яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень;
- у разі встановлення нормальної тривалості робочого часу, вказаної у підпунктах вище, понад норму, встановлену відповідно до законодавства, оплата праці здійснюється у розмірі, збільшеному пропорційно до збільшення норми праці.
Крім того, у період дії воєнного стану не застосовуються норми ст. 53 (тривалість роботи напередодні святкових, неробочих і вихідних днів), ч. 1 ст. 65, ч. 3-5 ст. 67 та ст. 71-73 (святкові і неробочі дні) КЗпП.
Основним документом при запровадженому в установі підсумованому обліку робочого часу є графік змінності, який затверджує керівник установи (організації) та погоджує з профспілкою чи представниками трудового колективу. Графіки роботи (змінності) розробляються таким чином, щоб тривалість робочого часу за обліковий період не перевищувала нормального числа робочих годин, передбаченого ст. 50 та 51 КЗпП (п. 3 Методрекомендацій).
Відхилення від норми робочого часу при його підсумованому обліку
Підсумований облік робочого часу кожного працівника здійснюється за табелем виходів на роботу та затвердженим графіком роботи (змінності) за обліковий період (п. 17. Методрекомендацій).
Ці два розрахунки необхідні з метою виявлення відхилення від норми робочого часу та достовірного нарахування заробітної плати працівникам.
Відхилення від норми робочого часу при його підсумованому обліку це — надурочна робота (перепрацювання), невиконання норми робочого часу в обліковому періоді у разі неповного робочого часу та неявки в підсумованому обліку робочого часу (недопрацювання).
При підсумованому обліку робочого часу час, відпрацьований понад норму тривалості робочого часу за обліковий період, вважається надурочним і оплачується згідно зі ст. 106 КЗпП. Загальна кількість надурочних годин за обліковий період визначається як різниця між фактично відпрацьованим часом і нормою годин за цей період. Оплата за всі години надурочної роботи провадиться в кінці облікового періоду.
Є випадки, коли у графіках та табелях обліку робочого часу зазначена кількість годин у працівників менша, ніж встановлена місячна норма. Тут слід зважати на походження недопрацювань в обліковому періоді. Робітники працюють на умовах повної зайнятості, роботодавець зобов’язаний забезпечити їх роботою, але за певних причин не має можливості це зробити. Тому такий випадок вважається простоєм з вини роботодавця, що підлягає оплаті (у розмірі не менше 2/3 окладу (ставки). Ця специфіка роботи притаманна, зокрема, підприємствам сільського господарства.
При підрахунку нормальної кількості робочих годин облікового періоду в підсумованому обліку робочого часу виключаються дні, які за графіком або розпорядком роботи припадають на час, упродовж якого працівник відповідно до законодавства був звільнений від виконання своїх трудових обов’язків (відпустка, виконання державних або громадських обов’язків, тимчасова непрацездатність тощо — п. 12 Методрекомендацій). Це неявки в підсумованому обліку робочого часу.