Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Особі, яка усиновила дитину-сироту чи дитину, позбавлену батьківського піклування, держава гарантує надання одноразової оплачуваної відпустки тривалістю 56 к. д. чи 70 к. д. (у разі усиновлення двох чи більше дітей).

Поняття «дитина-сирота» та «дитина позбавлена батьківського піклування»

Важливим фактом для надання відпустки у зв’язку з усиновленням є факт усиновлення дитини саме з числа дітей-сиріт або дітей, позбавлених батьківського піклування.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про охорону дитинства» від 26.04.2001 № 2402-III:

  • дитина-сирота — це дитина, в якої померли чи загинули батьки;
  • діти, позбавлені батьківського піклування, — це діти, які залишилися без піклування батьків у зв’язку з позбавленням їх батьківських прав, відібранням у батьків без позбавлення батьківських прав, визнанням батьків безвісно відсутніми або недієздатними, оголошенням їх померлими, відбуванням покарання в місцях позбавлення волі та перебуванням їх під вартою на час слідства, розшуком їх органами внутрішніх справ, пов’язаним з ухиленням від сплати аліментів та відсутністю відомостей про їх місцезнаходження, тривалою хворобою батьків, яка перешкоджає їм виконувати свої батьківські обов’язки, а також діти, розлучені із сім’єю, підкинуті діти, діти, батьки яких невідомі, діти, від яких відмовились батьки, та безпритульні діти.

Тому, наприклад, чоловік, який усиновив дитину дружини від першого шлюбу, права на соціальну відпустку у зв’язку з усиновленням дитини не має.

Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини Читайте також: Особливості працевлаштування дітей-сиріт

Строк, упродовж якого працівник може скористатись правом на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини

Особа, яка усиновила дитину, має право на відпустку у зв’язку з усиновленням дитини за умови, якщо заява про надання відпустки надійшла не пізніше трьох місяців з дня набрання законної сили рішенням про усиновлення дитини (ч. 2 ст. 18-1 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; Закон про відпустки).

Так, згідно зі статтею 223 Цивільного процесуального кодексу України (далі — ЦПК) рішення суду (зокрема, про усиновлення) набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Тривалість та особливості оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини Дізнайтеся, хто може бути усиновлювачами

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення (ч. 1 ст. 294 ЦПК).

Увага!

Перебіг процесуального строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов’язано його початок (ст. 69 ЦПК )

Приклад

Якщо рішення суду проголошено, приміром, 29.08.2017, то з 30.08.2017 по 08.09.2017на нього може бути подано апеляційну скаргу. А якщо скаргу не подано, то з 09.09.2017 воно набирає законної сили.

Відповідно, з цієї дати (09.09.2017) починається перебіг тримісячного строку, упродовж якого особа, яка усиновила дитину, може скористатись своїм правом на відпустку, передбачену статтею 18-1 Закону про відпустки.

Згідно з частиною третьою статті 241-1 КЗпП строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця.

Отже, у нашому прикладі, якщо заява про надання відпустки у зв’язку з усиновленням дитини надійшла від працівника з 09.09.2017 по 09.12.2017 (включно), то роботодавець не має права відмовити у її наданні.

Тривалість відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Відповідно до частини другої статті 182 КЗпП та частини першої статті 18-1 Закону про відпустки тривалість відпустки у зв’язку з усиновленням дитини становить 56 календарних днів, а при усиновленні двох і більше дітей — 70 календарних днів.

Увага!

Святкові та неробочі дні (ст. 73 КЗпП) не враховуються при обчисленні зазначеної відпустки.

Зверніть також увагу, що відпустка у зв’язку з усиновленням дитини має цільове одноразове призначення і відповідно поділу не підлягає.

Оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини

Підставами для оформлення відпустки у зв’язку з усиновленням дитини є заява працівника, рішення суду про усиновлення дитини та свідоцтво про народження дитини. Оформлюють надання відпустки відповідним наказом.

При наданні відпустки у зв’язку з усиновленням слід також враховувати, що відповідно до статті 18-1 Закону про відпустки, якщо усиновлювачами дитини є подружжя, така відпустка надається одному з них на їх розсуд.

Підтвердження того, що інший з подружжя не скористався зазначеною відпусткою, може бути відповідна довідка з місця роботи.


Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"

зміст

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві», який відбудеться 7 березня. Спікер — юрист, сертифікований експерт з військового обліку Юлія Видиборець. У програмі — обов’язки відповідального за ведення військового обліку, оповіщення про виклик до ТЦК працівників, які відсутні через відрядження, відпустку, хворобу, призупинення трудового договору. Також відповіді на важливі питання: як вести списки персонального військового обліку: сумісники, працівники, яким виповнилося 27 років, працівники, які відмовляються надати інформацію, як роботодавцям реагувати на вимоги ТЦК та СП, який документ підтверджує, що працівник був у ТЦК, чи вимагати його від працівника.

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

10 кейсів з військового обліку, на які не знайдете відповідь у законодавстві

Останні новини

Усі новини

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді