І знову про внутрішнє сумісництво, суміщення та повідомлення ДФС: коли листами контролюючого органу керуватися не варто

Про прийняття «зовнішніх» і «внутрішніх» сумісників повідомляємо ДФС, у разі доручення роботи за суміщенням — ні

ДФС України у листі від 18.10.2016 № 22502/6/99-99-13-02-03-15 спробувала роз’яснити, чи повідомляти її про працівників, які, крім основної роботи, виконують на тому ж підприємстві додаткову роботу за іншою професією, посадою… І, як не прикро, заблукало у двох соснах — між поняттями «сумісництво» і «суміщення».

Пам’ятаймо, що листи міністерств і відомств не є нормативно-правовими актами і мають видаватися у межах наданих законодавством повноважень. Тож, давайте відокремимо, як то кажуть, «мух від котлет», і з’ясуймо, коли укладаємо окремий трудовий договір і повідомляємо ДФС, а коли — ні.

Сумісництво

Сумісництво — це виконання працівником, окрім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у тій же або іншій організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій , затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінфіну від 28.06.1993 № 43). Оскільки у разі прийняття сумісника («зовнішнього» чи «внутрішнього») укладається окремий трудовий договір, відповідно до наказу про прийняття на роботу повідомляємо ДФС.

У графі 4 «Категорія особи» повідомлення про прийняття на роботу в рядку навпроти прізвища сумісника зазначаємо цифру 2, тобто «наймані працівники без трудової книжки».

Суміщення

Працівникам, які виконують на тому ж підприємстві поряд зі своєю основною роботою, обумовленою трудовим договором, додаткову роботу за іншою професією (посадою) або обов’язки тимчасово відсутнього працівника без звільнення від своєї основної роботи, провадиться доплата за суміщення професій (посад) або виконання обов’язків тимчасово відсутнього працівника (ст. 105 КЗпП).

У разі доручення працівнику додаткової роботи в порядку суміщення окремий трудовий договір не укладається, повідомляти ДФС про суміщення не потрібно.

Про це експерти журналу «Кадровик-01» особливо наголошували на Всеукраїнському Кадровому Конгресі, який успішно відбувся 28 жовтня 2016 року в Києві. В якому, до речі, взяли участь понад 1000 кадровиків з усієї України.

Ірина Житкова,
головний редактор Експертус: Кадри

Від редакції

Повідомляємо ДФС про прийнятих працівників за новим порядком
(«Кадровик-01» №7, № 8/2015)

Попередні медогляди: 
особливості укладання трудових договорів та повідомлення ДФС
(«Кадровик-01» № 3/2016)

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Сумісництво: особливості роботи й оформлення

Робота за сумісництвом є правом працівників підприємств, установ, організацій. Сумісництво — це вид організації праці. Які особливості має робота по сумісництву? Як регулює сумісництво КЗПП України? Чи можлива робота за сумісництвом на різних підприємствах? Як здійснюється оплата праці за сумісництвом? Відповіді на ці питання, особливості прийняття за сумісництвом працівника та специфіка оформлення за сумісництвом — у статті.
231644

Внутрішнє сумісництво: наказ, особова картка, облік робочого часу

З листа до редакції: «Декілька років тому ми дозволили жінці-лаборанту працювати у вільний від основної роботи час за внутрішнім сумісництвом у тій же лабораторії прибиральником виробничих приміщень. За таку роботу ми доплачували їй 50% окладу прибиральника. Зараз ця працівниця вирішила відмовитися від роботи прибиральника. Який слід видати наказ? Оскільки раніше було видано наказ про дозвіл працювати за сумісництвом, то тепер маємо написати «не дозволяємо надалі працювати»? Чи як правильно?»
75396

«Переведення» з сумісництва на основне місце роботи

Якщо необхідно оформити для працівника зміну роботи за сумісництвом на основне місце роботи, кадровики нерідко припускаються помилки, оформлюючи такий перехід як переведення. А як же правильно оформити таку процедуру?
34359

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
64465

Прийняття на роботу за сумісництвом: форма наказу

Укладення трудового договору, зокрема при прийнятті на роботу за сумісництвом, оформлюють наказом про прийняття працівника на роботу. Скачайте зразок наказу, оформлений за вимогами ДСТУ.
139612

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді