Управління Держпраці у Рівненській області нагадало, що посадова інструкція є важливим елементом організації праці у трудовому колективі і регламентує виконання працівником своїх функцій. Цей документ визначає організаційно-правове становище працівників та забезпечує умови для ефективної праці. Зазвичай, включає в себе короткий виклад основних обов’язків, повноважень і необхідних навичок, що відносяться до окремої посади на підприємстві.
Застосування посадових інструкцій передбачено нормативно-правовими документами (ст. 29 Кодексу законів про працю України; КЗпП).
Відсутність посадових інструкцій може викликати труднощі для керівництва підприємства в певних ситуаціях, зокрема, при звільненні за пунктом 2 статті 40 КЗпП. Саме посадова інструкція може бути аргументом у спорі між роботодавцем та працівником, оскільки в ній прописано, що конкретно входить до кола обов’язків працівника.
Держпраці зауважило, що посадову інструкцію складають для посади, а не для конкретної людини, що її обіймає.
Необхідність застосування посадової інструкції обумовлено й розділом «Загальні положення» Випуску №1 Довідника кваліфікаційних характеристик професій (ДКХП).
Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розписі і повинні відображати повний перелік завдань та обов’язків, повноважень і відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни — чіткі визначення.
Під час складання посадових інструкцій потрібно використовувати:
- Класифікатор професій;
- кваліфікаційні характеристики професій згідно з ДКХП;
- нормативні документи підприємства;
- колективний договір (статут);
- правила внутрішнього трудового розпорядку.
Під час розробки посадових інструкцій необхідно використати єдиний загальноприйнятий підхід щодо їх побудови та забезпечити чітке і стисле формулювання змісту кожного розділу.
Відсутність посадових інструкцій може бути кваліфікована як порушення законодавства про працю.
За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області