Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області нагадало, що щорічну відпустку надають працівникам тривалістю не менш 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який рахують з дня укладення трудового договору (ст. 75 КЗпП). В перший рік роботи право на щорічну відпустку в працівника настає по закінченню 6 місяців безперервної роботи на підприємстві (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).
При цьому заборонено:
- ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом 2 років підряд;
- ненадання їх протягом робочого року особам у віці до 18 років;
- ненадання їх протягом робочого року працівникам, які мають право на щорічну додаткову відпустку за роботу зі шкідливими та важкими умовами праці або за особливий характер праці (ч. 5 ст. 11 Закону про відпустки).
Роботодавець зобов’язаний щорічно складати графік щорічних відпусток та погоджувати з працівником конкретний період надання відпусток. Якщо працівник без об’єктивних на то причин відмовляється використовувати надане йому Конституцією України та Законом про відпустки право на відпочинок — роботодавець повинен згідно з встановленим у графіку періодом відпустки без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки не пізніш, ніж за два тижні до дати її початку. Прийняття рішення про надання або ненадання щорічної відпустки в компетенції роботодавця.
Мінсоцполітики (лист від 21.06.2012 № 207/13/116-12) зазначає, що ненадання щорічних відпусток у визначені законодавством терміни, є серйозним порушенням законодавства про працю, за що роботодавець може бути притягнутий до адміністративної (ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або кримінальної відповідальності (ст.172 Кримінального Кодексу України).
Читайте також: За що іще директору загрожує арешт та скачуйте шпаргалку «Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці»