За ненадання відпустки роботодавцю загрожує кримінальна відповідальність

Не надаєте щорічні відпустки у визначені законодавством терміни — порушуєте законодавство про працю.

Головне управління Держпраці у Дніпропетровській області нагадало, що щорічну відпустку надають працівникам тривалістю не менш 24 календарних дні за відпрацьований робочий рік, який рахують з дня укладення трудового договору (ст. 75 КЗпП). В перший рік роботи право на щорічну відпустку в працівника настає по закінченню 6 місяців безперервної роботи на підприємстві (ст. 10 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

При цьому заборонено:

Роботодавець зобов’язаний щорічно складати графік щорічних відпусток та погоджувати з працівником конкретний період надання відпусток. Якщо працівник без об’єктивних на то причин відмовляється використовувати надане йому Конституцією України та Законом про відпустки право на відпочинок — роботодавець повинен згідно з встановленим у графіку періодом відпустки без заяви працівника видати наказ про надання йому відпустки не пізніш, ніж за два тижні до дати її початку. Прийняття рішення про надання або ненадання щорічної відпустки в компетенції роботодавця.

Мінсоцполітики (лист від 21.06.2012 № 207/13/116-12) зазначає, що ненадання щорічних відпусток у визначені законодавством терміни, є серйозним порушенням законодавства про працю, за що роботодавець може бути притягнутий до адміністративної (ч.1 ст. 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення) або кримінальної відповідальності (ст.172 Кримінального Кодексу України).

За ненадання відпустки роботодавцю загрожує кримінальна відповідальністьЧитайте також: За що іще директору загрожує арешт та скачуйте шпаргалку «Кримінальна відповідальність за порушення у сфері праці»

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Підстави для інспекційного відвідування роботодавця

Підстави для перевірки дотримання роботодавцем законодавства про працю в мирний час визначені п. 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою КМУ від 21.08.2019 № 823
2551

Штрафи на роботодавців у 2025 році

Законодавство України передбачає ряд штрафів для підприємців та компаній за невиконання вимог трудового законодавства, зокрема за порушення щодо працевлаштування, заробітної плати, охорони праці та інших аспектів трудових відносин. Детальніше про штрафи на роботодавців у 2025 році — у статті.
2409

Відповідальність за порушення законодавства про відпустки

Порушення законодавства про відпустки може мати серйозні наслідки для роботодавця. Інспектори праці перевіряють, чи надаються працівникам відпустки, чи є на підприємстві графік відпусток, чи виплачується компенсація за невикористану відпустку. Яку відповідальність за порушення законодавства про відпустки передбачає законодавство, читайте у статті.
29286

Відповідальність за порушення військового обліку на підприємстві

Державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації незалежно від форми власності та підпорядкування зобов’язані вести військовий облік працівників. Розглянемо, відповідальність за порушення у сфері військового обліку передбачена законодавством.
11947

Відповідальність за неведення особової картки П-2

Особова картка П-2 є документом, який містить важливу особисту інформацію про фізичну особу-працівника. Законодавством не передбачено прямих норм про відповідальність за неведення особової картки. Однак, чи є все-таки обов’язковим ведення особової картки — читайте у статті.
28749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді