Держпраці роз’яснила, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання

За загальним правилом працівник має письмово попередити роботодавця про звільнення за два тижні. Проте, КЗпП містить ситуації, за яких працівник не зобов’язаний відпрацьовувати 14 днів, а роботодавець не має права відмовити у «достроковому» звільненні.

Держпраці роз’яснило, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання


При розірванні безстрокового трудового договору перелік обов’язкових підстав для звільнення працівника у строк, про який він просить, містить стаття 38 КЗпП.

Зокрема, роботодавець зобов'язаний звільнити працівника без відпрацювання у разі неможливості продовжувати роботу через:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною з інвалідністю;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом;
  • інші поважні причини.

Управління Держпраці у Херсонській області зауважує, що які саме причини є поважними, у кожному конкретному випадку вирішує роботодавець.

Як звільняти працівників під час карантину

Іще одна підстава для звільнення, у строк, про який працівник просить — невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного або трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП). У разі звільнення з цієї причини роботодавець зобов’язаний не лише звільнити працівника в зазначений ним у заяві строк, а ще й виплатити працівнику вихідну допомогу у розмірі тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП).

Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 днем звільнення вважається останній день роботи.

Як виняток із правила днем звільнення може бути:

  • останній день відпустки — якщо працівник подав роботодавцю заяву про надання невикористаних днів відпустки з наступним звільненням (ч. 1 ст. 3 Закону про відпустки);
  • день видачі трудової книжки — у випадку, коли трудова видана невчасно з вини роботодавця. У такій ситуації роботодавець має видати наказ про розірвання трудового договору з новою датою звільнення, а колишній наказ визнати недійсним. Відповідні зміни внести до трудової книжки працівника.

Держпраці наголошує, що роботодавець в такому випадку має виплатити працівнику середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

За інформацією Управління Держпраці у Херсонській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125299

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59498

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді