Держпраці роз’яснила, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання

За загальним правилом працівник має письмово попередити роботодавця про звільнення за два тижні. Проте, КЗпП містить ситуації, за яких працівник не зобов’язаний відпрацьовувати 14 днів, а роботодавець не має права відмовити у «достроковому» звільненні.

Держпраці роз’яснило, коли роботодавець зобов’язаний звільнити працівника без відпрацювання


При розірванні безстрокового трудового договору перелік обов’язкових підстав для звільнення працівника у строк, про який він просить, містить стаття 38 КЗпП.

Зокрема, роботодавець зобов'язаний звільнити працівника без відпрацювання у разі неможливості продовжувати роботу через:

  • переїзд на нове місце проживання;
  • переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість;
  • вступ до навчального закладу;
  • неможливість проживання в цій місцевості, підтверджена медичним висновком;
  • вагітність;
  • догляд за дитиною до досягнення нею 14 років або дитиною з інвалідністю;
  • догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або особою з інвалідністю I групи;
  • вихід на пенсію;
  • прийняття на роботу за конкурсом;
  • інші поважні причини.

Управління Держпраці у Херсонській області зауважує, що які саме причини є поважними, у кожному конкретному випадку вирішує роботодавець.

Як звільняти працівників під час карантину

Іще одна підстава для звільнення, у строк, про який працівник просить — невиконання власником або уповноваженим ним органом законодавства про працю, умов колективного або трудового договору (ч. 3 ст. 38 КЗпП). У разі звільнення з цієї причини роботодавець зобов’язаний не лише звільнити працівника в зазначений ним у заяві строк, а ще й виплатити працівнику вихідну допомогу у розмірі тримісячного середнього заробітку (ст. 44 КЗпП).

Відповідно до пункту 2.27 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників № 58 днем звільнення вважається останній день роботи.

Як виняток із правила днем звільнення може бути:

  • останній день відпустки — якщо працівник подав роботодавцю заяву про надання невикористаних днів відпустки з наступним звільненням (ч. 1 ст. 3 Закону про відпустки);
  • день видачі трудової книжки — у випадку, коли трудова видана невчасно з вини роботодавця. У такій ситуації роботодавець має видати наказ про розірвання трудового договору з новою датою звільнення, а колишній наказ визнати недійсним. Відповідні зміни внести до трудової книжки працівника.

Держпраці наголошує, що роботодавець в такому випадку має виплатити працівнику середній заробіток за весь час вимушеного прогулу.

За інформацією Управління Держпраці у Херсонській області

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення директора товариства

Як оформити звільнення директора товариства, внести правильний запис до трудової книжки про звільнення директора, одержати зразки наказів про виконання обов’язків та про звільнення директора? Пропонуємо скористатися нашими порадами у цій статті
106863

Звільнення за переведенням на інше підприємство

Звільнення за переведенням на роботу на інше підприємство, крім згоди працівника, передбачає домовленість роботодавців. Про порядок звільнення у зв’язку з переведенням та про особливості такого звільнення під час воєнного стану читайте у цій статті
122871

Наказ про звільнення за прогул: зразок

Звільнення працівника на підставі пункту четвертого статті 40 КЗпП — за прогул — оформлюють відповідним наказом. Скачайте зразок наказу про звільнення за прогул без поважних причин, щоб дотримати вимог законодавства з праці та ДСТУ 4163:2020.
50667

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді