Роботодавцю не потрібно отримувати згоду профспілки, щоб звільнити працівника за крадіжку. Але, навіть спіймавши його «на гарячому», роботодавець мусить дочекатись вироку суду.
Наказ про звільнення за розкрадання
ГУ Держпраці у Херсонській області роз’яснює, що звільнення працівника за розкрадання майна роботодавця передбачене п. 8 ч. 1 ст. 40 КЗпП.
Увага!
Не має значення, чи застосовувалися раніше до працівника заходи дисциплінарного або громадського стягнення, у робочий або неробочий час здійснено розкрадання, а також кількість і вартість викраденого (п. 26 постанови № 9 Пленуму Верховного суду).
Однак, звільнити за цією підставою можна, лише якщо вина працівника буде встановлена вироком суду, що набув законної чинності, або підтверджена постановою компетентного органу про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадської дії.
Законодавство передбачає за здійснення розкрадання:
- адміністративну відповідальність, у разі дрібного розкрадання (ст. 51 КпАП);
- кримінальну відповідальність (ст. 185 — 191 ККУ).
Дрібним є розкрадання, якщо вартість викраденого майна на момент здійснення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (у 2020 році — 210,20 грн).
У випадку такого розкрадання протокол про адміністративне правопорушення можуть скласти як органи внутрішніх справ, так і власник підприємства або уповноваженим ним органом самостійно (ст. 255 КпАП). Далі протокол слід надіслати до суду.
Звільнення за розкрадання: алгоритм для кадровика
Якщо розкрадання не підпадає під дане визначення, необхідно відразу ж звернутися до органів внутрішніх справ.
Можливість звільнення працівника за п. 8 ст. 40 КЗпП пов’язана з установленням самого факту розкрадання майна, а не з мірою, застосованою за це. Тобто, для розірвання трудового договору за цією підставою, достатньо, щоб вина працівника була встановлена.
Звільнити працівника на підставі п. 8 ст. 40 КЗпП роботодавець може не пізніше ніж через місяць з дня набуття чинності вироком суду або дня прийняття постанови про накладення адміністративного стягнення чи заходів громадської дії, не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці (ст. 148 КЗпП).
Для звільнення за розкрадання майна згода профспілки не потрібна.
За інформацією ГУ Держпраці у Херсонській області
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.