Як звільнити працівника за розкрадання майна, — настанови від Держпраці

Роботодавцю не потрібно отримувати згоду профспілки, щоб звільнити працівника за крадіжку. Але, навіть спіймавши його «на гарячому», роботодавець мусить дочекатись вироку суду.

Як звільнити працівника за розкрадання майна, — настанови від Держпраці

Наказ про звільнення за розкрадання

ГУ Держпраці у Херсонській області роз’яснює, що звільнення працівника за розкрадання майна роботодавця передбачене п. 8 ч. 1 ст. 40 КЗпП.

Увага!

Не має значення, чи застосовувалися раніше до працівника заходи дисциплінарного або громадського стягнення, у робочий або неробочий час здійснено розкрадання, а також кількість і вартість викраденого (п. 26 постанови № 9 Пленуму Верховного суду).

Однак, звільнити за цією підставою можна, лише якщо вина працівника буде встановлена вироком суду, що набув законної чинності, або підтверджена постановою компетентного органу про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів громадської дії.

Законодавство передбачає за здійснення розкрадання:

  • адміністративну відповідальність, у разі дрібного розкрадання (ст. 51 КпАП);
  • кримінальну відповідальність (ст. 185 — 191 ККУ).

Дрібним є розкрадання, якщо вартість викраденого майна на момент здійснення правопорушення не перевищує 0,2 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (у 2020 році — 210,20 грн).

У випадку такого розкрадання протокол про адміністративне правопорушення можуть скласти як органи внутрішніх справ, так і власник підприємства або уповноваженим ним органом самостійно (ст. 255 КпАП). Далі протокол слід надіслати до суду.

Звільнення за розкрадання: алгоритм для кадровика

Якщо розкрадання не підпадає під дане визначення, необхідно від­разу ж звернутися до органів внутрішніх справ.

Можливість звільнення працівника за п. 8 ст. 40 КЗпП пов’язана з установленням самого факту розкрадання майна, а не з мірою, застосованою за це. Тобто, для розірвання трудового договору за цією підставою, достатньо, щоб вина працівника була встановлена.

Звільнити працівника на підставі п. 8 ст. 40 КЗпП роботодавець може не пізніше ніж через місяць з дня набуття чинності вироком суду або дня прийняття постанови про накладення адміністративного стягнення чи заходів громадської дії, не враховуючи часу звільнення працівника від роботи у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю або перебуванням його у відпустці (ст. 148 КЗпП).

Для звільнення за розкрадання майна згода профспілки не потрібна.

За інформацією ГУ Держпраці у Херсонській області

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16625

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51230

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65968

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17791

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді