Як звільняти працівників закладу освіти в «помаранчевій» та «червоній» зоні? Роз’яснює експерт журналу «Кадровик-01»

Працівники закладів освіти можуть відвідувати заклади освіти, а відтак можуть прийти на роботу, ознайомитись з наказом про звільнення та отримати трудову книжку.

Як звільняти працівників закладу освіти в «помаранчевій» та «червоній» зоні? Роз’яснює експерт журналу «Кадровик-01»

Як звільняти працівників під час карантину

Все більше кадровиків звертаються до цілодобової Гарячої Лінії Кадровика, що працює для передплатників журналу «Кадровик-01», із запитаннями про звільнення в «помаранчевій» та «червоній» зоні. Так, Ваша колега з Франківщини питає:

«В нашому закладі освіти скорочення – деяких працівників маємо звільнити 31.08. Наше місто віднесли до «червоної» зони і навчальні заклади не працюють. Як вручити трудові книжки звільненим працівникам, якщо вони не прийдуть за ними?»

Роз’яснення надає провідний експерт Експертус Кадри Ольга Догадіна

На час карантину залежно від епідемічної ситуації на території регіону, району або міста обласного значення встановлюють один з чотирьох рівнів епідемічної небезпеки поширення COVID-19: «зелений», «жовтий», «помаранчевий» або «червоний» (далі — рівень епідемічної небезпеки) (п. 2 постанови КМУ від 22.07.2020 № 641; далі — Постанова № 641).

При «помаранчевому» рівні епідемічної небезпеки заборонено відвідувати заклади освіти здобувачам освіти групами кількістю більш як 20 осіб, крім закладів дошкільної, загальної середньої, позашкільної та спеціалізованої мистецької освіти (пп. 4 п. 14 Постанови № 641).

Якщо встановили «червоний» рівень епідемічної небезпеки, здобувачі освіти не можуть відвідувати заклади освіти.

Натомість щодо працівників закладів освіти Постанова № 641 жодних обмежень не містить. Тому кадровик може прийти на роботу, щоб підготувати проєкт наказу про звільнення, ознайомити з наказом працівника та видати йому трудову книжку. Водночас працівник також може прийти в заклад освіти, щоб отримати трудову книжку та розрахунок при звільненні.

Дії кадрової служби при оформленні звільнення працівника залежать від підстави звільнення.

Розглянемо основні з них.

Звільнення за власним бажанням

Про своє бажання розірвати трудовий договір, укладений на невизначений строк, працівник повинен попередити роботодавця письмово за два тижні (ч. 1 ст. 38 КЗпП).

Коли подання працівником заяви про звільнення за власним бажанням зумовлено неможливістю продовжувати роботу (переїзд на нове місце проживання; переведення чоловіка або дружини на роботу в іншу місцевість; вступ до навчального закладу; неможливість проживання у даній місцевості, підтверджена медичним висновком; вагітність; догляд за дитиною до досягнення нею 14-річного віку або дитиною з інвалідністю; догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку або інвалідом I групи; вихід на пенсію; прийняття на роботу за конкурсом, а також з інших поважних причин), роботодавець повинен розірвати трудовий договір у строк, про який просить працівник (ч. 1 ст. 38 КЗпП).

Надійшла дата звільнення працівника? Працівник не повідомив роботодавця про бажання працювати далі та не відкликав заяву про звільнення? Підготуйте наказ про звільнення. Ознайомте з ним працівника. Видайте йому трудову книжку.

Працівник відсутній на робочому місці в день звільнення? В день звільнення відправте йому поштою повідомлення про звільнення та нагадайте про необхідність отримати трудову книжку.

Звільнення за угодою сторін

Одна з самих поширених підстав для звільнення — угода сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП).

В день звільнення дійте за алгоритмом, як і при звільненні працівника за власним бажанням. Хвороба або відпустка працівника не є забороною для звільнення за цією підставою.

КЗпП забороняє звільняти з ініціативи роботодавця працівників під час тимчасової непрацездатності або відпустки (ч. 3 ст. 40 КЗпП). Однак звільнення за угодою сторін є самостійною підставою припинення трудового договору і не належить до підстав звільнення з ініціативи роботодавця. Отже, заборона не діє.

☝ Угода сторін замість звільнення за статтею — ризикований компроміс

Звільнення у зв’язку зі скороченням штату або чисельності

В день звільнення перевірте, чи не перебувають працівники, яких звільняєте у відпустці. Можливо хтось з працівників на лікарняному. Перевірте в Електронному реєстрі листків непрацездатності чи нема інформації про відкриті лікарняні на цих працівників. Таких працівників не можна звільняти за пунктом 1 статті 40 КЗпП поки не закінчиться відпустка і лікар не закриє лікарняний (ч. 3 ст. 40 КЗпП).

Працівник не у відпустці і не хворіє? Готуйте проєкт наказу про звільнення. Ознайомте працівника з наказом. Видайте трудову книжку. Розрахуйте працівника.

Якщо в день звільнення працівник не прийшов на роботу через карантинні обмеження, надішліть поштою повідомлення про звільнення та нагадайте про необхідність отримати трудову книжку.

Якщо через деякий час звільнений працівник принесе листок непрацездатності, в якому він хворітиме в день звільнення, виправте порушення. Скасуйте наказ про звільнення та видайте новий, в якому змініть дату звільнення на наступний робочий день після закриття лікарняного. Не забудьте перерахувати компенсацію за невикористані дні відпустки.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16545

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51112

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65695

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17750

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді