Діє Закон, який захищатиме працівників від мобінгу

Психологічний та економічний тиск працівників став додатковою підставою припинення трудового договору

image40

Вихідна допомога при звільненні: підстави для виплати і розмір

11 грудня 2022 року почав діяти Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії порушенню прав у сфері праці» від 16.11.2022 № 2759-ІХ (Законопроєкт від 12.07.2021 № 5748, далі — Закон № 2759).  

Закон № 2759 доповнює КЗпП новою статтею 2-2, у якій визначає мобінг або цькування як систематичні тривалі умисні дії або бездіяльність роботодавця, окремих працівників або групи працівників трудового колективу, що спрямовані на приниження честі та гідності працівника, його ділової репутації, у т. ч. з метою отримання, зміни або припинення ним трудових прав та обов’язків. Такі дії проявляються у формі психологічного та / або економічного тиску, зокрема із застосуванням засобів електронних комунікацій, створенні напруженої, ворожої, образливої атмосфери, що змушує працівника недооцінювати свою професійну придатність.

Психологічний та економічний тиск може проявлятися у формі:

  • напруженої, ворожої, образливої атмосфери, створеної стосовно працівника —  погрози, висміювання, наклепи, зневажливі зауваження, поведінка загрозливого, залякуючого, принизливого характеру та інші способи виведення працівника із психологічної рівноваги;
  • безпідставного негативного виокремлення працівника з колективу або його ізоляція —  працівника не запрошують на зустрічі і наради, в яких він мав би брати участь, перешкоджають йому виконувати свою трудову функцію, не допускають працівника на робоче місце, переносять робоче місце в непристосовані для цього виду роботи місця;
  • нерівних можливостей для навчання та кар’єрного росту;
  • нерівній оплаті за працю рівної цінності, яку виконують працівники однакової кваліфікації;
  • безпідставного позбавлення працівника частини виплат — премій, бонусів та інших заохочень;
  • необґрунтованому нерівномірному розподілі роботодавцем навантаження і завдань між працівниками з однаковою кваліфікацією та продуктивністю праці, які виконують рівноцінну роботу.

Вимоги роботодавця до працівника належно виконувати трудові обов’язки, зміна робочого місця, посади працівника або розміру оплати праці в порядку, встановленому законодавством, колективним або трудовим договором, мобінгом не вважаються.

Цькувати працівників заборонено. Особи, які вважають, що вони зазнали мобінгу, мають право звернутися із скаргою до Держпраці або до суду.

Працівник має право у визначений ним строк розірвати трудовий договір за власним бажанням, якщо роботодавець чинить мобінг стосовно нього або не вживає заходів для того, щоби таке цькування припинити. У такому випадку підставою для звільнення буде судове рішення, що набрало законної сили (нова редакція ч. 3 ст. 38 КЗпП).

Роботодавець також отримав право звільнити з власної ініціативи працівника, який вчиняє мобінг, якщо це встановить суд (новий п. 12 ч. 1 ст. 40 КЗпП).

Мобінг став додатковою підставою припинити трудовий договір з керівником підприємства за прояв цькування або бездіяльність та відсутність заходів для його припинення. Такі дії керівника також має встановити суд (новий пункт 1-2 ч. 1 ст. 41 КЗпП).

Роботодавець виплачуватиме працівнику, який звільняється через мобінг, вихідну допомогу у розмірі не менше як тримісячний середній заробіток (нова редакція ч. 1 ст. 44 КЗпП).

Роботодавець відшкодовуватиме моральну шкоду працівнику у разі, якщо цькування призвело до моральних страждань, втрати нормальних життєвих зв’язків і вимагає від нього додаткових зусиль для організації життя (нова редакція ч. 1 ст. 237-1 КЗпП).

Нагадаємо, що очікує підпису Президента Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо протидії порушенню прав у сфері праці» від 01.12.2022 № 2806-ІХ (Законопроєкт від 12.07.2021 № 5749, далі — Закон № 2806). 

Закон № 2806 встановлює адміністративну відповідальність за мобінг — штраф від 1700 до 2550 грн або громадські роботи від 20 до 40 годин. За таке ж порушення, вчинене групою осіб, або повторний випадок цькування протягом року — штраф від 3400 до 5100 грн або громадські роботи від 40 до 60 годин. Відповідні зміни внесли у Кодекс про адміністративні правопорушення. 

Олена Петровська

За матеріалами газети «Голос України»

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19232

Калькулятор стажу — ваш онлайн помічник

Всі експерти редакції колись працювали у кадрових службах, тож знають із власного досвіду, наскільки кропітка і важлива ваша робота. А оскільки колишніх кадровиків не буває, ми раді потішити вас онлайн сервісом, який виконає самотужки частинку вашої роботи. Калькулятор допоможе при розрахунку різних періодів трудового стажу. Просто внесіть необхідні дані.
118845

Калькулятор днів відпустки

Виникли проблеми з тим, як розрахувати кількість відпускних днів? Шукаєте розрахунок днів невикористаної відпустки при звільненні онлайн? Переймаєтесь як розрахувати кількість днів відпустки за фактично відпрацьований час та як порахувати кількість днів невикористаної відпустки? Рішення усіх питань — наш калькулятор відпусток онлайн.
521006

Словник кадровика

Словник кадровика — це збірка спеціалізованих термінів і понять, які використовуються в галузі управління персоналом і кадрового обліку. Докладніше про словник кадровика та використання абревіатур в HR-сфері — у статті.
479

Заява про відстрочку через інвалідність військовозобов’язаного

У статті знайдете зразок заяви на відстрочку від армії для особи з інвалідністю, адже його часто запитують у працівників кадрової служби та HR. Поділіться з персоналом шаблоном заяви та юридичними підказками щодо того, як її складати
33366

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді