Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: коли працівник може відмовитися працювати?

Роботодавець повинен дотримуватися правил повідомлення про роботу та оплати праці

image41

Трудовий договір із нефіксованим робочим часом

Законодавчі зміни щодо врегулювання трудових договорів з нефіксованим робочим часом набули чинності влітку 2022 року. Проте наразі ще є потреба у поясненні специфіки таких трудових відносин.

Так, Державна служба України з питань праці закликала роботодавців пам'ятати, що працівники з нефіксованим робочим часом мають усі права та гарантії, передбачені трудовим законодавством, а права таких громадян не можуть бути обмежені.

Які визначення дає держава?

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом — це спосіб організації виконання роботи, при якому працівник виконує свої трудові обов’язки періодично тільки у разі потреби за вимогою роботодавця.

Базові години та дні при роботі з нефіксованим робочим часом — часові періоди, під час яких від працівника може вимагатися виконання роботи, передбаченої трудовим договором, і які обов’язково визначаються у трудовому договорі.

Відмінність полягає у тому, що за звичайним трудовим договором роботодавець зобов’язаний забезпечувати працівника роботою на постійній основі, а працівник — постійно бути присутнім на робочому місці відповідно до встановленого графіку роботи. А от трудовий договір з нефіксованим робочим часом передбачає роботу в нестандартних умовах, коли роботодавець надає та оплачує роботу, а працівник виконує роботу лише за її наявності.

При цьому обсяг роботи та необхідність залучення працівника в такому випадку роботодавець визначає самостійно.

Строк повідомлення працівника про початок виконання роботи має бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків.

Таке повідомлення може бути письмовим, електронним або, наприклад, оформлюватися через укладення актів про виконання роботи. 

Якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів та годин, або якщо працівнику було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом, працівник може відмовитися від дорученої роботи.

Максимальна тривалість роботи працівника з нефіксованим робочим часом не може перевищувати нормальної тривалості — 40 годин на тиждень. Мінімальна тривалість роботи не має бути меншою за 32 години. Якщо працівник фактично працював менше цього часу, він все одно має отримати заробітну плату щонайменше за 32 години робочого часу. 

Мінімальна тривалість щорічної основної відпустки становить 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом можна розірвати на загальних підставах.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Усе про роботу, відпустку та звільнення сезонних працівників

Сезонна робота — це одна з найбільш поширених форм працевлаштування в різних сферах діяльності, таких як сільське господарство, будівництво, туризм, роздрібна торгівля та інші. Вона є чудовою можливістю для працівників знайти тимчасову зайнятість, а для роботодавців — вирішити питання з підвищеною потребою у працівниках у пік сезону. Однак процес найму сезонних працівників має свої особливості, а відпустка на сезонній роботі викликає низку питань. Усе про оформлення відпустки сезонним працівникам – у статті.
4872

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
71693

Оформлення наказу про прийом за строковим трудовим договором на час відпустки з вагітності та пологів

Кадровики зазначають у наказах про прийняття на час відпустки з вагітності та пологів, що приймають працівника тимчасово. Але це помилка. В наказі необхідно вказати вид трудового договору на час такої відпустки: строковий трудовий договір
30775

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді