Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: коли працівник може відмовитися працювати?

Роботодавець повинен дотримуватися правил повідомлення про роботу та оплати праці

image78

Трудовий договір із нефіксованим робочим часом

Законодавчі зміни щодо врегулювання трудових договорів з нефіксованим робочим часом набули чинності влітку 2022 року. Проте наразі ще є потреба у поясненні специфіки таких трудових відносин.

Так, Державна служба України з питань праці закликала роботодавців пам'ятати, що працівники з нефіксованим робочим часом мають усі права та гарантії, передбачені трудовим законодавством, а права таких громадян не можуть бути обмежені.

Які визначення дає держава?

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом — це спосіб організації виконання роботи, при якому працівник виконує свої трудові обов’язки періодично тільки у разі потреби за вимогою роботодавця.

Базові години та дні при роботі з нефіксованим робочим часом — часові періоди, під час яких від працівника може вимагатися виконання роботи, передбаченої трудовим договором, і які обов’язково визначаються у трудовому договорі.

Відмінність полягає у тому, що за звичайним трудовим договором роботодавець зобов’язаний забезпечувати працівника роботою на постійній основі, а працівник — постійно бути присутнім на робочому місці відповідно до встановленого графіку роботи. А от трудовий договір з нефіксованим робочим часом передбачає роботу в нестандартних умовах, коли роботодавець надає та оплачує роботу, а працівник виконує роботу лише за її наявності.

При цьому обсяг роботи та необхідність залучення працівника в такому випадку роботодавець визначає самостійно.

Строк повідомлення працівника про початок виконання роботи має бути достатнім для своєчасного початку виконання працівником своїх обов’язків.

Таке повідомлення може бути письмовим, електронним або, наприклад, оформлюватися через укладення актів про виконання роботи. 

Якщо роботодавець вимагає виконання роботи поза межами базових днів та годин, або якщо працівнику було повідомлено про наявність роботи із порушенням мінімальних строків, визначених трудовим договором з нефіксованим робочим часом, працівник може відмовитися від дорученої роботи.

Максимальна тривалість роботи працівника з нефіксованим робочим часом не може перевищувати нормальної тривалості — 40 годин на тиждень. Мінімальна тривалість роботи не має бути меншою за 32 години. Якщо працівник фактично працював менше цього часу, він все одно має отримати заробітну плату щонайменше за 32 години робочого часу. 

Мінімальна тривалість щорічної основної відпустки становить 24 календарні дні за відпрацьований робочий рік.

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом можна розірвати на загальних підставах.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці 

Особливості трудових договорів із сумісниками

Статті за темою

Усі статті за темою

Трудовий договір з нефіксованим робочим часом: особливості укладення

Одним із видів трудового договору є трудовий договір з нефіксованим робочим часом. Прийняття на роботу з нефіксованим трудовим договором передбачає низку особливостей. Що має містити заява про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок її заповнення? Чи приймається наказ про прийняття на роботу з нефіксованим робочим часом, зразок такого наказу? Усе про трудовий договір з нефіксованим робочим часом, алгоритм укладення та реалізації, читайте у статті.
15960

Прийняття на роботу неповнолітніх

Праця неповнолітніх осіб — нині актуальна тема. Працевлаштування неповнолітніх в Україні та особливості звільнення неповнолітніх з роботи хоч і регулюються законодавством, однак лишають низку питань для роботодавців. Способи працевлаштування неповнолітніх, тривалість відпустки для неповнолітніх, дозвіл на працевлаштування неповнолітніх, додаткові підстави звільнення для неповнолітніх, про все це — у статті
12300

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2024.
122306

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору 2024.
254497

Різниця між трудовим та цивільно-правовим договором

Трудовий договір та цивільно правова угода — два види договорів, що найчастіше укладаються між роботодавцем та працівником. Вони мають ряд важливих відмінностей, які впливають на права та обов’язки сторін, а також на порядок припинення відносин. У цій статті ви знайдете основні відмінності між трудовим та цивільно-правовим договором а також корисні поради щодо того, що краще обрати трудовий чи цивільно-правовий договір
2200

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді