Зарплати у 2023: в яких галузях можливе підвищення та хто може на нього розраховувати?

Кожен сьомий роботодавець може додати до зарплати 20%

Зарплати у 2023: в яких галузях можливе підвищення та хто може на нього розраховувати?Збільшення мінімальної зарплати минулоріч становило 3% (200 грн) — від 6 500 до 6 700 грн. У 2023  мінімалку переглядати не планували. Проте у Верховній Раді висунули законопроєкти щодо збільшення рівня прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

Шпаргалка. Як і коли просити підвищення зарплати

Також слід зважати, що кумулятивний рівень росту цін за 2022-й та 2023-й (враховуючи прогноз НБУ) складе 45,3%. Тобто мінімальна зарплата мала б становити 9444 грн для того, щоб компенсувати подорожчання товарів та послуг. Щоправда, рівень фактичного прожиткового мінімуму для працездатних (що має бути не більшим за мінімальну зарплату) Мінсоцполітики перестало публікувати з лютого 2022-го. Тому оцінити, якою має бути мінімальна зарплата, важко.

Водночас в Європейському Союзі рекомендують встановлювати мінімальну зарплату на рівні не менш ніж 60% середньої. Якщо застосувати такий сценарій до України, мінімалку треба було б встановити на рівні приблизно 9,6 тис. грн (що фактично допомогло б компенсувати інфляцію). Тепер, щоб мінімальні зарплати наздогнали інфляцію, знадобиться три-чотири роки за умови закінчення війни.

Наразі Держстат перестав публікувати дані щодо середньої зарплати. Якщо орієнтуватись на заробітні плати в розміщених вакансіях, то ця цифра становить 16-17 тис. грн (у столиці — приблизно 24 тис. грн). Проте на спеціалізованих порталах публікують не всі вакансії, та й розмір заробітної плати вказаний не завжди.

Експерти очікують, що зарплати будуть підвищувати нерівномірно. Шанс на значне підвищення мають ті співробітники, від яких залежить робота підприємства. Для решти можливе лише несуттєве підвищення зарплати, адже змоги масово підвищити зарплати всім у роботодавців немає.

За попередніми даними, підвищувати зарплати співробітникам планують до 60% роботодавців. Насамперед це стосується галузей медицини, енергетики, будівництва, військово-промислового та агропромислового комплексів. 

Очікуване підвищення може становити 5-10% (за результатами опитувань). Водночас кожен сьомий роботодавець (приблизно 14%) розглядає підвищення зарплати до 20%. 

Окремим питанням є зарплати військових. Так, після скасування доплат до зарплат військовим у тилу (30 тис. грн) у парламенті вирішили повернути виплати. Втім майже одразу з'явився законопроєкт про скасування цього рішення. Загалом на доплати у 30 тисяч потрібно близько 150 млрд грн. Можливе обмеження зарплат на держпідприємствах та в органах влади в розмірі до 67 тис. грн не зможе вивільнити достатню суму.

За матеріалами OBOZREVATEL

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Розробка, укладення та виконання колективних договорів

Колективний договір — це угода між роботодавцем та колективом працівників (зазвичай представлений профспілкою), яка регулює умови праці, оплати праці, соціальні пільги, трудові права та обов’язки сторін. У статті ви дізнаєтеся про порядок укладення колективного договору та внесення змін до нього.
6964

Пільги та компенсації чорнобильцям

Чорнобильці мають право на пільги, визначені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII. Обсяг пільг залежить від категорії, до якої віднесено особу, постраждалу від аварії на ЧАЕС.
48001

Оплата праці на підприємстві

Оплата праці — одне із основних питань трудового права, ключовим аспектом якого є поняття «мінімальна зарплата». Система оплати праці в Україні передбачає багато видів: тарифна оплата праці, грейдова оплата праці, безтарифна оплата праці, тарифна система оплати праці, грейдингова система оплати праці, акордна система оплати праці та інші. Щоб не заплутатися у виборі системи оплати праці, читайте матеріал від наших експертів.
24678

Наказ про підвищення окладу: зразок

Наказ належатиме до групи наказів з кадрових питань тривалого строку зберігання та є первинними документами для нарахування зарплати
107099

Як виплачувати вихідну допомогу при звільненні

Роботодавцям слід пам’ятати як правило, — з працівником слід провести повний розрахунок при звільненні. Які є види виплати при звільненні та як вони різняться залежно від підстави звільнення, як нараховуються розрахункові та що містить в собі виплата компенсації при звільненні, які виплати при звільненні за власним бажанням передбачено законом — детально у статті
251415

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді