Збільшення мінімальної зарплати минулоріч становило 3% (200 грн) — від 6 500 до 6 700 грн. У 2023 мінімалку переглядати не планували. Проте у Верховній Раді висунули законопроєкти щодо збільшення рівня прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.
Шпаргалка. Як і коли просити підвищення зарплати
Також слід зважати, що кумулятивний рівень росту цін за 2022-й та 2023-й (враховуючи прогноз НБУ) складе 45,3%. Тобто мінімальна зарплата мала б становити 9444 грн для того, щоб компенсувати подорожчання товарів та послуг. Щоправда, рівень фактичного прожиткового мінімуму для працездатних (що має бути не більшим за мінімальну зарплату) Мінсоцполітики перестало публікувати з лютого 2022-го. Тому оцінити, якою має бути мінімальна зарплата, важко.
Водночас в Європейському Союзі рекомендують встановлювати мінімальну зарплату на рівні не менш ніж 60% середньої. Якщо застосувати такий сценарій до України, мінімалку треба було б встановити на рівні приблизно 9,6 тис. грн (що фактично допомогло б компенсувати інфляцію). Тепер, щоб мінімальні зарплати наздогнали інфляцію, знадобиться три-чотири роки за умови закінчення війни.
Наразі Держстат перестав публікувати дані щодо середньої зарплати. Якщо орієнтуватись на заробітні плати в розміщених вакансіях, то ця цифра становить 16-17 тис. грн (у столиці — приблизно 24 тис. грн). Проте на спеціалізованих порталах публікують не всі вакансії, та й розмір заробітної плати вказаний не завжди.
Експерти очікують, що зарплати будуть підвищувати нерівномірно. Шанс на значне підвищення мають ті співробітники, від яких залежить робота підприємства. Для решти можливе лише несуттєве підвищення зарплати, адже змоги масово підвищити зарплати всім у роботодавців немає.
- Чи потрібно видавати наказ, щоб нарахувати та виплатити індексацію зарплати
- Чи підвищувати посадові оклади при збільшенні мінімальної зарплати працівникам, з якими призупинили трудові договори
- Чи зберігати попередній заробіток за працівником, якого переводимо на посаду з вищою зарплатою, але на умовах неповного робочого часу
За попередніми даними, підвищувати зарплати співробітникам планують до 60% роботодавців. Насамперед це стосується галузей медицини, енергетики, будівництва, військово-промислового та агропромислового комплексів.
Очікуване підвищення може становити 5-10% (за результатами опитувань). Водночас кожен сьомий роботодавець (приблизно 14%) розглядає підвищення зарплати до 20%.
Окремим питанням є зарплати військових. Так, після скасування доплат до зарплат військовим у тилу (30 тис. грн) у парламенті вирішили повернути виплати. Втім майже одразу з'явився законопроєкт про скасування цього рішення. Загалом на доплати у 30 тисяч потрібно близько 150 млрд грн. Можливе обмеження зарплат на держпідприємствах та в органах влади в розмірі до 67 тис. грн не зможе вивільнити достатню суму.
За матеріалами OBOZREVATEL