Держпраці нагадала про захист трудових прав вагітних жінок та матерів. Відповідні пільги та гарантії передбачені у Кодексі законів про працю України.
Відпустка з вагітності та пологів
Зокрема, за медичним висновком вагітні жінки мають такі гарантію на:
- зниження норм виробітку;
- зниження норм обслуговування;
- переведення на іншу роботу (яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів) зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою;
Поки на підприємстві вирішується питання про переведення, жінка звільняється від роботи, але за нею зберігається середній заробіток.
При цьому, якщо вагітна має дітей до трьох років, її повинні перевести на іншу роботу зі збереженням середнього заробітку за попередньою (до досягнення дитиною трьох років). Якщо ж зарплата на новій посаді вища, працівниця отримуватиме її.
Також вагітні жінки та жінки з дітьми мають право на відпочинок та оплачувані перерви для годування дитини (поки дитині не виповнилось півтора роки).
До того ж, роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий день або тиждень на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю (зокрема, таку, що перебуває під її опікою) або ж здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку.
Оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами триває сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). При цьому 70 календарних днів припадає на час до пологів і 56 (або 70) — після. При цьому роботодавець повинен приєднати до цього періоду щорічні основну і додаткову відпустки, якщо жінка звернулася з відповідною заявою.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за бажанням жінки. Відповідно до медичного висновку може надаватися відпустка без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду (не більш ні до 6 років).
Звільняти жінок під час відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не можна.
За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці