Трудові права жінок і материнство: які гарантії передбачені законом?

Роботодавці повинні дотримуватися низки норм, щоб захистити вагітних та матеріів

Трудові права жінок і материнство: які гарантії передбачені законом?Держпраці нагадала про захист трудових прав вагітних жінок та матерів. Відповідні пільги та гарантії передбачені у Кодексі законів про працю України.

Відпустка з вагітності та пологів

Зокрема, за медичним висновком вагітні жінки мають такі гарантію на:

  • зниження норм виробітку;
  • зниження норм обслуговування;
  • переведення на іншу роботу (яка є легшою і виключає вплив несприятливих виробничих факторів) зі збереженням середнього заробітку за попередньою роботою;

Поки на підприємстві вирішується питання про переведення, жінка звільняється від роботи, але за нею зберігається середній заробіток.

При цьому, якщо вагітна має дітей до трьох років, її повинні перевести на іншу роботу зі збереженням середнього заробітку за попередньою (до досягнення дитиною трьох років). Якщо ж зарплата на новій посаді вища, працівниця отримуватиме її. 

Також вагітні жінки та жінки з дітьми мають право на відпочинок та оплачувані перерви для годування дитини (поки дитині не виповнилось півтора роки).

До того ж, роботодавець зобов’язаний встановити неповний робочий день або тиждень на прохання вагітної жінки, жінки, яка має дитину віком до 14 років або дитину з інвалідністю (зокрема, таку, що перебуває під її опікою) або ж здійснює догляд за хворим членом сім’ї відповідно до медичного висновку.

Оплачувана відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами триває сумарно 126 календарних днів (140 календарних днів – у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнення пологів). При цьому 70 календарних днів припадає на час до пологів і 56 (або 70) — після. При цьому роботодавець повинен приєднати до цього періоду щорічні основну і додаткову відпустки, якщо жінка звернулася з відповідною заявою.

Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається за бажанням жінки. Відповідно до медичного висновку може надаватися відпустка без збереження заробітної плати, якщо дитина потребує домашнього догляду (не більш ні до 6 років).

Звільняти жінок під час відпустки у зв’язку вагітністю та пологами та відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не можна.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Завершуємо діловодний 2024-й та розпочинаємо 2025-й: шість невідкладних справ

Завершення діловодного року — це завжди звітність, журнали з діловодства та перевірка ведення документообігу протягом року. Правила організації діловодства та архівного зберігання документів завжди викликають низку питань: які загальні правила ведення діловодства, як має бути влаштована організація діловодства на підприємстві, де знайти реєстраційні форми діловода? Наші експерти підготували відповіді на ці та інші питання про ведення діловодства на підприємстві.
5487

Подання до ТЦК та СП списку громадян, що підлягають приписці до призовних дільниць: порядок та зразок

Щороку до 1 грудня усі підприємства зобов’язані подавати до Територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі — ТЦК та СП) списки працівників, які підлягають приписці до призовних дільниць. Кого включати в такий список та інші вимоги до подання, — читайте у статті.
41180

Наказ про оголошення простою через відключення світла та тепла

Через військову агресію росії, частина енергетичної інфраструктури України зазнала пошкоджень. Якщо підприємство не може провадити господарську діяльність у повному обсязі через відключення електроенергії та/або теплопостачання, оформіть наказ про простій. Скористайтеся зразком із статті
19222

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96920

Щорічна додаткова відпустка за особливий характер праці: кому та за яких умов надається

Гарантовані 24 дні відпочинку на рік — не межа. Окрім щорічної основної відпустки, деяким працівникам встановлюються щорічні додаткові відпустки, зокрема — додаткова відпустка за особливий характер праці. Які працівники можуть претендувати на неї та скільки додатково відпочивати, — детально у статті.
26038

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді