Інвалідність як така не має бути причиною обмежень у трудовій сфері
Інтерактивний практикум
Запрошуємо попрактикуватися!
Стоп, дискримінація
Законодавство не дозволяє відмовляти у працевлаштуванні чи просуванні по службі з мотивів інвалідності працівника. Так само не можна з цієї причини переводити особу на іншу роботу (без згоди самого працівника) чи звільняти за ініціативою роботодавця. Відповідні права осіб з інвалідністю закріплює Закон України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (ст. 17).
Водночас такі дії припустимі, якщо стан здоров'я особи перешкоджає виконанню професійних обов’язків (зокрема, несе загрозу для здоров’я та безпеки самого працівника й оточення), або ж якщо подальша робота може погіршити стан здоров'я особи.
Для того, щоб ухвалити рішення в такій ситуації, роботодавець має спиратися на висновок медико-соціальної експертизи.
За матеріалами Центрального міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Найпоширеніші запитання, які турбують роботодавців, та відповіді на них в одній статті ☟
Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.