Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?

Нова підстава закріплена у КЗпП з 2022 року

Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?Роботодавці мають право розірвати трудовий договір з працівником з власної ініціативи, коли неможливо забезпечити працівника роботою через знищення або відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Така підстава закріплена у Кодексі законів про працю України з липня 2022 року. 

Звільнення дистанційно: чотири варіанти

Водночас Держпраці закликає роботодавців бути обережними, звільняючи працівників за цією підставою: неможливість забезпечувати роботою має бути обґрунтована та мати документальне підтвердження. Такими документами можуть бути:

  • матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;
  • довідки органів внутрішніх справ України;
  • акт про пожежу;
  • офіційні висновки інших установ або організацій, уповноважених засвідчувати факт знищення майна.

Проте вдаватися до звільнення можна лише тоді, коли немає змоги перевести працівника на іншу роботу (або ж працівник не надає згоди на таке переведення).

Втім, оскільки в майбутньому можуть виникнути трудові спори, Держпраці радить роботодавцям провести консультації з представниками працівників, перш ніж звільняти їх за цією підставою.

Також слід пам'ятати, що про наступне вивільнення працівників та первинні профспілкові організації потрібно інформувати не менш ніж за 10 календарних днів. 

Особам, звільненим через знищення засобів виробництва внаслідок бойових дій, законодавство впродовж року гарантує повторне прийняття на роботу, якщо підприємство відновить діяльність та проводитиме набір людей певної кваліфікації. В подальшому (більш ніж через рік) за такими громадянами зберігається право переважного прийняття на роботу.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи без відпрацювання

Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
125281

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
59494

Ліквідація підприємства: звільнення працівників

Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
34187

Як запровадити зміни істотних умов праці на підприємстві

Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
113329

Звільнення працівника з ініціативи власника

Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.
14234

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді