Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?

Нова підстава закріплена у КЗпП з 2022 року

Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?Роботодавці мають право розірвати трудовий договір з працівником з власної ініціативи, коли неможливо забезпечити працівника роботою через знищення або відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Така підстава закріплена у Кодексі законів про працю України з липня 2022 року. 

Звільнення дистанційно: чотири варіанти

Водночас Держпраці закликає роботодавців бути обережними, звільняючи працівників за цією підставою: неможливість забезпечувати роботою має бути обґрунтована та мати документальне підтвердження. Такими документами можуть бути:

  • матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;
  • довідки органів внутрішніх справ України;
  • акт про пожежу;
  • офіційні висновки інших установ або організацій, уповноважених засвідчувати факт знищення майна.

Проте вдаватися до звільнення можна лише тоді, коли немає змоги перевести працівника на іншу роботу (або ж працівник не надає згоди на таке переведення).

Втім, оскільки в майбутньому можуть виникнути трудові спори, Держпраці радить роботодавцям провести консультації з представниками працівників, перш ніж звільняти їх за цією підставою.

Також слід пам'ятати, що про наступне вивільнення працівників та первинні профспілкові організації потрібно інформувати не менш ніж за 10 календарних днів. 

Особам, звільненим через знищення засобів виробництва внаслідок бойових дій, законодавство впродовж року гарантує повторне прийняття на роботу, якщо підприємство відновить діяльність та проводитиме набір людей певної кваліфікації. В подальшому (більш ніж через рік) за такими громадянами зберігається право переважного прийняття на роботу.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51048

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65600

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17731

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді