Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?

Нова підстава закріплена у КЗпП з 2022 року

Через бойові дії неможливо працювати: як проводити звільнення?Роботодавці мають право розірвати трудовий договір з працівником з власної ініціативи, коли неможливо забезпечити працівника роботою через знищення або відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Така підстава закріплена у Кодексі законів про працю України з липня 2022 року. 

Звільнення дистанційно: чотири варіанти

Водночас Держпраці закликає роботодавців бути обережними, звільняючи працівників за цією підставою: неможливість забезпечувати роботою має бути обґрунтована та мати документальне підтвердження. Такими документами можуть бути:

  • матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;
  • довідки органів внутрішніх справ України;
  • акт про пожежу;
  • офіційні висновки інших установ або організацій, уповноважених засвідчувати факт знищення майна.

Проте вдаватися до звільнення можна лише тоді, коли немає змоги перевести працівника на іншу роботу (або ж працівник не надає згоди на таке переведення).

Втім, оскільки в майбутньому можуть виникнути трудові спори, Держпраці радить роботодавцям провести консультації з представниками працівників, перш ніж звільняти їх за цією підставою.

Також слід пам'ятати, що про наступне вивільнення працівників та первинні профспілкові організації потрібно інформувати не менш ніж за 10 календарних днів. 

Особам, звільненим через знищення засобів виробництва внаслідок бойових дій, законодавство впродовж року гарантує повторне прийняття на роботу, якщо підприємство відновить діяльність та проводитиме набір людей певної кваліфікації. В подальшому (більш ніж через рік) за такими громадянами зберігається право переважного прийняття на роботу.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразки заяв про звільнення з роботи

Трудове законодавство надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
602614

Звільнення під час воєнного стану: підстави і порядок

Звільнення під час воєнного стану в Україні регламентується Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX (далі — Закон № 2136), адже він має тимчасовий пріоритет над КЗпП. Закон № 2136 вніс зміни й у порядок припинення трудових відносин. Які нюанси необхідно врахувати під час звільнення працівника під час воєнного стану, розберемо у статті
150970

Звільнення працівника у зв’язку зі смертю

Кадровик є свідком різних подій у житті працівників: від одруження, народження дітей до хвороб і смерті. Не дивлячись на смуток від того, що працівник пішов із життя, необхідно правильно оформити припинення трудових відносин, видати родичам трудову та належні виплати. Деталі звільнення померлого працівника роз’яснюємо у статті.
36105

Розірвання строкового трудового договору до закінчення строку його чинності

Строковий трудовий договір роботодавець та працівник укладають на певний період часу. Проте дострокове розірвання такого договору теж можливе. Хто та за яких умов має право це зробити — роз’яснюємо у статті.
24589

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
40367

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді