Роботодавці мають право розірвати трудовий договір з працівником з власної ініціативи, коли неможливо забезпечити працівника роботою через знищення або відсутність виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій. Така підстава закріплена у Кодексі законів про працю України з липня 2022 року.
Звільнення дистанційно: чотири варіанти
Водночас Держпраці закликає роботодавців бути обережними, звільняючи працівників за цією підставою: неможливість забезпечувати роботою має бути обґрунтована та мати документальне підтвердження. Такими документами можуть бути:
- матеріали технічної інвентаризації, що засвідчують факт знищення майна;
- довідки органів внутрішніх справ України;
- акт про пожежу;
- офіційні висновки інших установ або організацій, уповноважених засвідчувати факт знищення майна.
Проте вдаватися до звільнення можна лише тоді, коли немає змоги перевести працівника на іншу роботу (або ж працівник не надає згоди на таке переведення).
Втім, оскільки в майбутньому можуть виникнути трудові спори, Держпраці радить роботодавцям провести консультації з представниками працівників, перш ніж звільняти їх за цією підставою.
Також слід пам'ятати, що про наступне вивільнення працівників та первинні профспілкові організації потрібно інформувати не менш ніж за 10 календарних днів.
Особам, звільненим через знищення засобів виробництва внаслідок бойових дій, законодавство впродовж року гарантує повторне прийняття на роботу, якщо підприємство відновить діяльність та проводитиме набір людей певної кваліфікації. В подальшому (більш ніж через рік) за такими громадянами зберігається право переважного прийняття на роботу.
За матеріалами Південного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці