Посада не передбачена організаційною структурою: коли можна вводити до штатного розпису?

Дізнайтеся, які вимоги висуває законодавство та як це реалізується на практиці

Посада не передбачена організаційною структурою: коли можна вводити до штатного розпису?Законодавчі акти, що безпосередньо регулюють трудові відносини (зокрема, Кодекс Законів про працю України), не містять визначення термінів «структурна схема підприємства» і «штатний розпис».

Як скласти і затвердити штатний розпис

Господарський Кодекс України (до ч. 3 ст. 64) передбачає, що підприємства самостійно визначають свою організаційну структуру та встановлюють чисельність працівників і штатний розпис. Саму ж процедуру розробки і затвердження організаційної структури і штатного розпису можуть регламентувати внутрішні локальні акти підприємства (статут, положення, посадова інструкція тощо).

Стійкої стандартної структури не існує — вона коригується з огляду на  виробничо-економічну кон’юнктуру, науково-технічний прогрес, соціально-економічні процеси тощо.

Розроблення і затвердження «Структури і штатної чисельності» та «Організаційної структури» передує розробці та затвердженню «Штатного розпису». Водночас на невеликих підприємствах з нескладною структурою штатний розпис здебільшого розробляється і затверджується без використання «Структури і штатної чисельності» та «Організаційної структури».

Держпраці уточнює, що законодавство не обмежує право роботодавця самостійно визначати організаційну структуру та встановлювати чисельність працівників і штатний розпис. Втім, якщо внутрішні локальні акти визначають певну процедуру розробки і затвердження штатного розпису (та попередньої розробки організаційної структури), слід дотримуватися визначеного порядку. 

Якщо ж йдеться про організації, що отримують фінансування з державного бюджету, то форму штатного розпису визначає Інструкція про складання та виконання розпису Державного бюджету України (затверджено наказом Міністерства фінансів від 28.01.2002 року №57).

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Калькулятор середньооблікової чисельності штатних працівників

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру та здійснює розрахунок середньосписочної чисельності працівників. Наш калькулятор середньооблікової кількості працівників допоможе обрахувати таку кількість за вибраний період часу.
33796

Штатний розпис 2025

Штатний розпис — це офіційний документ організації, який детально описує її структуру, чисельність працівників, їхні посади та відповідні оклади. Що саме буде містити у собі штатний розпис 2025 року? Яка форма штатного розпису на 2025 рік буде актуальною? Відповіді на питання — у статті.
4364

Дії кадрової служби у разі реорганізації підприємства

Підприємство реорганізується, змінюється назва або форма власності. У деяких працівників зміниться назва посади і код за Класифікатором професій. Як правильно оформити такі зміни? Що робити з працівниками, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та у щорічній відпустці? Чи потрібно складати і затверджувати нову номенклатуру справ, якщо зміни відбуватимуться з 1 грудня? Що робити з особовими справами і картками П-2? Філія без права юридичної особи перетворюється у відділення філії, як це вплине на роботу відділу кадрів?
27717

Наказ про затвердження штатного розпису 2025

Якщо ви вже підготували штатний розпис на 2025 рік, настав час офіційно затвердити його і ввести в дію відповідним наказом. Це важливий крок для забезпечення належного функціонування організації та відповідності вимогам трудового законодавства.
11044

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді