Вагітність та пологи: основи надання відпустки

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Зорієнтуємо щодо термінів та оплати

Вагітність та пологи: основи надання відпустки ⚡Початок е-лікарняного з вагітності та пологів — за заявою вагітної

Оплачувані лікарняні з вагітності та пологів згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» надаються жінкам, які:

  • працюють на умовах:
  • обрані на виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування;
  • займаються підприємництвом;
  • провадять незалежну професійну діяльність.

Виплачувана допомога компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). Розмір допомоги обчислюється шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів (за останнім місцем роботи).

Важливо, що не відпрацьовані з поважних причин календарні дні в цьому періоді не враховуються.

Для жінок, які займаються підприємницькою діяльністю, виплати залежать від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено такий внесок.

Мінімальний розмір допомоги становить 7 100 грн на місяць (мінімальна зарплата), а максимальний — 106 500 грн (15 мінімальних заробітних плат).

Тривалість відпустки з вагітності та пологів може бути різною:

  • 126 к. д. (70 днів до пологів та 56 після);
  • 140 к. д. (70 днів до пологів та 70 після) — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;
  • 180 к. д. (90 до пологів та 90 після) — для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Якщо жінка не має медичних протипоказань, вона, за бажанням, може розпочинати відпустку пізніше та переносити невикористані дні відпустки на період після пологів (без зміни загальної тривалості).

За матеріалами Пенсійного фонду України

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Щорічна відпустка за строковим трудовим договором

Працівник працює більше півроку за строковим трудовим договором на час відпустки основного працівника для догляду за дитиною до трьох років. Чи має він право на щорічну відпустку повної тривалості?
8490

Оформлення компенсації відпустки: зразок та наказ

За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
22456

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину сама.
90247

Відпустки працівникам з інвалідністю

Працівники з інвалідністю належать до соціально незахищених верств населення. Вони потребують більше часу на відпочинок та лікування. Тому інваліди І-ІІІ груп мають пільги щодо тривалості та порядку надання відпустки інваліду. У цій статті — про відпустки інвалідам у воєнний час, про щорічні основні та додаткові відпустки працівникам з інвалідністю.
151554

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді