Вагітність та пологи: основи надання відпустки

Зорієнтуємо щодо термінів та оплати

Вагітність та пологи: основи надання відпустки ⚡Початок е-лікарняного з вагітності та пологів — за заявою вагітної

Оплачувані лікарняні з вагітності та пологів згідно з Законом України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» надаються жінкам, які:

  • працюють на умовах:
  • обрані на виборні посади в органах державної влади та місцевого самоврядування;
  • займаються підприємництвом;
  • провадять незалежну професійну діяльність.

Виплачувана допомога компенсує 100% середньої заробітної плати (доходу). Розмір допомоги обчислюється шляхом ділення суми заробітку за останні 12 місяців, що передують місяцю настання страхового випадку, на кількість календарних днів (за останнім місцем роботи).

Важливо, що не відпрацьовані з поважних причин календарні дні в цьому періоді не враховуються.

Для жінок, які займаються підприємницькою діяльністю, виплати залежать від факту сплати єдиного соціального внеску та розміру доходу, з якого сплачено такий внесок.

Мінімальний розмір допомоги становить 7 100 грн на місяць (мінімальна зарплата), а максимальний — 106 500 грн (15 мінімальних заробітних плат).

Тривалість відпустки з вагітності та пологів може бути різною:

  • 126 к. д. (70 днів до пологів та 56 після);
  • 140 к. д. (70 днів до пологів та 70 після) — у разі народження двох і більше дітей та у разі ускладнених пологів;
  • 180 к. д. (90 до пологів та 90 після) — для жінок, які належать до 1-3 категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Якщо жінка не має медичних протипоказань, вона, за бажанням, може розпочинати відпустку пізніше та переносити невикористані дні відпустки на період після пологів (без зміни загальної тривалості).

За матеріалами Пенсійного фонду України

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Статті за темою

Усі статті за темою

Резерв відпусток: основні питання створення та розрахунку

Створений резерв відпусток надає можливість на підприємстві рівномірно розподілити витрати на оплату відпусток протягом усього року. Читайте у статті як створити резерв відпусток та як його розраховувати
6782

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
57585

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину.
72634

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
31649

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
14905

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді