За дискримінацію працівників з ВІЛ доведеться відповідати

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Можлива кримінальна відповідальність

За дискримінацію працівників з ВІЛ доведеться відповідатиДержавна служба України з питань праці нагадала про обов'язки роботодавців щодо захисту прав працівників з ВІЛ/СНІД. Насамперед йдеться про неприпустимість дискримінації на робочому місці.

Як скласти оголошення про вакансію без дискримінації та вберегтися від штрафу в 10 мінімальних зарплат

У цьому допоможуть рекомендації Міжнародної організації праці. Зокрема, їх провідним принципом є те, що фактичний або приписуваний статус ВІЛ-інфікованої особи не повинен бути підставою для дискримінації, що перешкоджає прийняттю на роботу чи продовженню трудових відносин або реалізації рівних можливостей.

Тимчасова відсутність на роботі через захворювання або виконання обов’язків із догляду, пов’язаних із ВІЛ/СНІДом, прирівнюється до відсутності через інші причини, пов’язані зі станом здоров’я.

Відповідно, ВІЛ-позитивний статус не може бути причиною для звільнення працівника.

Під час прийняття на роботу від майбутніх працівників не можна вимагати жодних форм проходження ВІЛ-скрінінгу, адже тестування має відбуватися добровільно та без примусу. Якщо ж особа пройшла тест, вона має право на конфіденційність щодо результатів.

У Державній службі України з питань праці зауважили, що порушення вимог законодавства щодо  дискримінації ВІЛ-позитивних працівників може призвести до цивільної, адміністративної та кримінальної відповідальності.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Східне міжрегіональне управління
Державної служби України з питань праці
Східне міжрегіональне управління
Державної служби України з питань праці

Головні зміни у трудовому законодавстві за І півріччя 2025 року

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25674

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
66411

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
146177

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182372

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді