Невідповідність посаді до та після випробування

Від того, коли виявлено невідповідність, залежить підстава звільнення

Невідповідність посаді до та після випробуванняОптимальним шляхом виявлення відповідності чи невідповідності працівника займаній посаді є встановлення випробування під час прийняття на роботу.

Звільняємо працівника, який за станом здоров’я не відповідає посаді

В Державній службі з питань праці наголошують, що, згідно з Кодексом законів про працю України (ст. 26), умова щодо випробування має бути зазначена в наказі про прийняття на роботу.

Тривалість випробувального періоду може становити до трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням із профспілкою, — до шести. При цьому йдеться саме про дні, коли особа фактично виконувала свої робочі обов’язки (без урахування лікарняних або відсутності з інших причин). 

Якщо ж за цей час виявиться, що особа не відповідає вимогам роботодавця, працівника можна звільнити на підставі п. 11 ст. 40 КЗпП (з письмовим попередженням працівника за три дні до звільнення).

Зауважте: для робітників термін випробування не може становити більш ніж один місяць.

Втім, невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі може виявитися вже після завершення  випробувального терміну.

Причиною такої невідповідності можуть стати:

  • недостатня кваліфікація;
  • стан здоров’я, що перешкоджає продовженню роботи;
  • відмова у наданні допуску до державної таємниці (або скасування допуску), якщо виконання роботи вимагає доступу до держтаємниці.

В такій ситуації звільнення працівника відбувається на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП.

Не забувайте, що невідповідність за станом здоров'я має підтверджуватись відповідним медичним висновком. 

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51048

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65600

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17732

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді