Невідповідність посаді до та після випробування

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Від того, коли виявлено невідповідність, залежить підстава звільнення

Невідповідність посаді до та після випробуванняОптимальним шляхом виявлення відповідності чи невідповідності працівника займаній посаді є встановлення випробування під час прийняття на роботу.

Звільняємо працівника, який за станом здоров’я не відповідає посаді

В Державній службі з питань праці наголошують, що, згідно з Кодексом законів про працю України (ст. 26), умова щодо випробування має бути зазначена в наказі про прийняття на роботу.

Тривалість випробувального періоду може становити до трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням із профспілкою, — до шести. При цьому йдеться саме про дні, коли особа фактично виконувала свої робочі обов’язки (без урахування лікарняних або відсутності з інших причин). 

Якщо ж за цей час виявиться, що особа не відповідає вимогам роботодавця, працівника можна звільнити на підставі п. 11 ст. 40 КЗпП (з письмовим попередженням працівника за три дні до звільнення).

Зауважте: для робітників термін випробування не може становити більш ніж один місяць.

Втім, невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі може виявитися вже після завершення  випробувального терміну.

Причиною такої невідповідності можуть стати:

  • недостатня кваліфікація;
  • стан здоров’я, що перешкоджає продовженню роботи;
  • відмова у наданні допуску до державної таємниці (або скасування допуску), якщо виконання роботи вимагає доступу до держтаємниці.

В такій ситуації звільнення працівника відбувається на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП.

Не забувайте, що невідповідність за станом здоров'я має підтверджуватись відповідним медичним висновком. 

За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці

Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671219

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173440

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306058

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
676879

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68662

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді