Від того, коли виявлено невідповідність, залежить підстава звільнення
Оптимальним шляхом виявлення відповідності чи невідповідності працівника займаній посаді є встановлення випробування під час прийняття на роботу.
Звільняємо працівника, який за станом здоров’я не відповідає посаді
В Державній службі з питань праці наголошують, що, згідно з Кодексом законів про працю України (ст. 26), умова щодо випробування має бути зазначена в наказі про прийняття на роботу.
Тривалість випробувального періоду може становити до трьох місяців, а в окремих випадках, за погодженням із профспілкою, — до шести. При цьому йдеться саме про дні, коли особа фактично виконувала свої робочі обов’язки (без урахування лікарняних або відсутності з інших причин).
Якщо ж за цей час виявиться, що особа не відповідає вимогам роботодавця, працівника можна звільнити на підставі п. 11 ст. 40 КЗпП (з письмовим попередженням працівника за три дні до звільнення).
Зауважте: для робітників термін випробування не може становити більш ніж один місяць.
Втім, невідповідність займаній посаді або виконуваній роботі може виявитися вже після завершення випробувального терміну.
Причиною такої невідповідності можуть стати:
- недостатня кваліфікація;
- стан здоров’я, що перешкоджає продовженню роботи;
- відмова у наданні допуску до державної таємниці (або скасування допуску), якщо виконання роботи вимагає доступу до держтаємниці.
В такій ситуації звільнення працівника відбувається на підставі п. 2 ст. 40 КЗпП.
Не забувайте, що невідповідність за станом здоров'я має підтверджуватись відповідним медичним висновком.
За матеріалами Північно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Північно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці
Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.