За порушення законодавства може загрожувати кримінальна відповідальність
Роботодавець може зіткнутися із ситуацією, коли працівник вже сходив у відпустку за поточний робочий рік, а потім звільняється (до кінця робочого року). Таким чином, при звільненні слід врахувати надані в рахунок невідпрацьованої частини року дні відпустки.
Відрахування із заробітної плати за використану наперед відпустку
Щоб не припуститись помилок, поcлуговуйтеся Законом України «Про відпустки».
Так, ч. 1 ст. 22 передбачає, що для покриття заборгованості працівника власник (або уповноважений орган) відраховують із заробітної плати кошти за дні використаної «наперед» відпустки.
Водночас п. 3 ч. 2 ст. 22 Закону містить застереження щодо виняткових ситуацій. Зокрема, вираховувати кошти із зарплати не можна, коли працівник звільняється у зв’язку з відмовою від переведення на роботу в іншу місцевість разом з підприємством.
Порушення прав працівника при звільненні може призвести до дисциплінарної та адміністративної, чи навіть до кримінальної відповідальності.
За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.