Не поновили на роботі попри рішення суду: що з термінами давності для позовів?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
Підкажемо, якими строками керуватися, коли йдеться про моральну шкоду

Не поновили на роботі попри рішення суду: що з термінами давності для позовів?Верховний суд пояснив, як варто трактувати положення Кодексу законів про працю України стосовно термінів, у які працівник може подати до суду задля вирішення конфліктної ситуації, коли йдеться про моральну шкоду.

Електронні докази в трудових справах

Йдеться про ч. 1 ст. 233 КЗпП, яка зазначає: 

Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення.

Позицію Верховного суду можна простежити на прикладі розгляду позову щодо грошової компенсації моральної шкоди через невиконання рішення суду про поновлення на роботі. Так, після відмови позивачеві апеляційний суд відмовив у задоволенні вимоги про стягнення грошової компенсації моральної шкоди через те, особа звернулася до суду після тримісячного строку.

Втім, Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду відкинув цей аргумент і вирішив, що позовна давність не поширюється на вимогу, що випливає із порушення особистих немайнових прав, крім випадків, встановлених законом (п. 1 ч. 1 ст. 268 ЦК України).

Власне, саме такою є ситуація із завданням моральної шкоди.

Зауважте: Завдання моральної шкоди означає, що порушення прав працівника спричинило страждання, втрату нормальних життєвих зв’язків і змусило докладати додаткових зусиль для організації свого життя.

Військовозобов’язані в кадрах: приймаємо, увільняємо, звільняємо правильно

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення за власним бажанням: стаття, оформлення, відпрацювання

Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
671254

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
173467

Наказ про звільнення

Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
306103

Зразки заяв про звільнення з роботи

Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
676945

Порядок звільнення працівника з роботи

Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
68680

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді