Кодекс законів про працю України (ст. 40, 41) визначає, у яких ситуаціях розірвання трудового договору може ініціювати роботодавець. Втім, воєнний стан зняв з роботодавців певні обмеження.
Звільнення дистанційно: чотири варіанти
Так, наразі можливо звільнити працівника (з ініціативи роботодавця) під час:
- тимчасової непрацездатності;
- перебування у відпустці.
В такому разі звільнення датуватиметься першим робочим днем після закінчення відпустки або першим робочим днем після завершення лікарняного (тривалість періоду непрацездатності має бути зазначена у лікарняному).
Єдиними винятком, коли роботодавець не може звільнити особу, є перебування у відпустці у зв’язку з вагітністю та пологами та відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
За інформацією Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
Копію наказу про звільнення видають усім працівникам в день звільнення.
На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.