Зміна істотних умов праці: коли звільнити працівника, який не хоче продовжувати роботу?

Автор
керівник експертної групи «Експертус Кадри» Цифрового видавництва Експертус, Київ
До запровадження нових умов зберігається попередній рівень оплати праці

Зміна істотних умов праці: коли звільнити працівника, який не хоче продовжувати роботу?

У мирний час про зміну істотних умов праці — систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших — працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). У період дії воєнного стану роботодавець повідомляє працівника про зміну істотних умов праці, передбачених частиною третьою статті 32 КЗпП, не пізніш як до запровадження таких умов (ч. 2 ст. 3 Закону України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» від 15.03.2022 № 2136-IX).

Чи можна звільнити працівника через відмову працювати після зміни істотних умов праці упродовж строку попередження

Роботодавець зобов’язаний дотримати встановленого КЗпП строку попередження про зміну істотних умов праці. Зміни вводять у дію не раніше, ніж спливе строк попередження.

Зміна істотних умов праці: як довго можна працювати на старих умовах?

На прохання працівника, який відмовляється продовжити роботу у змінених умовах праці, роботодавець може звільнити його за пунктом 6 статті 36 КЗпП у будь-який день із моменту отримання повідомлення про запровадження неповного робочого часу до фактичного запровадження нового режиму роботи, з виплатою, відповідно до статті 44 КЗпП вихідної допомоги.

Прохання працівник висловлює в заяві. Звільнення оформлюють наказом. Наказ за своїм змістом не відрізнятиметься від «стандартного» наказу про звільнення за пунктом 6 статті 36 КЗпП, єдина відмінність — у графі «Підстави» додайте ще таку підставу, як заява працівника про звільнення до закінчення строку попередження.

Таке звільнення є цілком правомірним. Інше тлумачення означатиме ущемлення встановлених статтею 43 Конституції України трудових прав працівника, попередженого про зміну істотних умов праці, який знайшов нове місце роботи.

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16545

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51112

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65694

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17749

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді