Праця осіб з інвалідністю: додаткові перерви
Запитання
За вимогами МСЕК працівник, якого приймаємо на роботу, потребує «додаткових перерв». Як це організувати та як при цьому вирішити питання оплати праці?
Відповідь
Уточніть у працівника, як часто та якої тривалості йому потрібні перерви в роботі упродовж робочого дня. Якщо йдеться про перерви, як для усіх інших працівників, наприклад, для задоволення особистих потреб санітарно-гігієнічного призначення, — не встановлюйте додаткових перерв. Вони входять в оплачуваний робочий час. Якщо працівнику потрібні перерви, наприклад, через кожні 2 год роботи по 30 хв, щоб прийняти їжу чи ліки, встановіть наказом індивідуальний графік роботи. Додаткові перерви не оплачуйте, якщо іншого не передбачає колдоговір підприємства. Ще одне рішення — за заявою працівника встановіть неповний робочий день.
Як облаштувати робоче місце для осіб з інвалідністю
Гарантії щодо зайнятості, охорони праці, праці жінок, молоді, осіб з інвалідністю надають у порядку, передбаченому законодавством про працю (ч. 2 ст. 3 КЗпП).
Праця осіб з інвалідністю: обов’язки роботодавця
Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов’язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, зокрема спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому КМУ (ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII).