Відповідь
Допомогу з тимчасової непрацездатності надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату зарплати/доходу. Підстава — частина перша статті 15 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі — Закон № 1105).
Моніторинг змін у законодавстві: вересень 2024 року
Якщо працівник працював під час хвороби, у табелі обліку використання робочого часу ці дні позначили кодом «Р». На підставі табеля бухгалтер нарахує працівникові зарплату. Працівник, який працював під час лікування, порушив режим лікування. Працівники, які в період отримання допомоги з тимчасової непрацездатності порушують режим, що встановив лікар, або не з’являються без поважних причин у призначений строк на медогляд, зокрема на лікарсько-консультативну комісію чи медико-соціальну експертну комісію, втрачають право на допомогу з дня допущення порушення на строк, що встановлює орган, який призначає допомогу з тимчасової непрацездатності (ч. 2 ст. 16 Закону № 1105).
Як поінформувати Уповноваженого із соціального страхування про роботу під час лікарняного?
У зв’язку з тим, що працівник порушив режим лікування, Уповноважений із соціального страхування може ухвалити рішення й не оплачувати всі дні тимчасової непрацездатності з дня його виходу на роботу і до завершення лікарняного.
Щоб обчислити суму допомоги з тимчасової непрацездатності необхідно здійснити розрахунок страхового стажу для оплати лікарняних. Що входить в страховий стаж для лікарняного? Як визначити страховий стаж для оплати лікарняного? Як впливає страховий стаж на лікарняний? Відповіді на ці питання та все, що вам потрібно знати про страховий стаж для лікарняного — у статті.
Лікарняний лист — офіційний документ, що видається людині при встановленні її непрацездатності та є підставою для звільнення від основної роботи. Максимальний термін перебування на лікарняному в Україні різниться залежно від захворювання, його тяжкості, ускладнень. Усе про орієнтовні терміни тимчасової непрацездатності та граничний термін перебування на лікарняному — у статті.
За потреби по закінченню відпустки для догляду за дитиною до 3 років працівники вправі оформити відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною до 6 років, важкохворою або дитиною з інвалідністю. У статті ви знайдете зразок заяви та наказу на таку відпустку, а також дізнаєтеся чи зараховується цей період відпустки до стажу для надання щорічних відпусток та лікарняного, а також про те, як така відпустка впливає на розмір допомоги з тимчасової непрацездатності після повернення на роботу.
Лікарняний під час відпустки — це право працівника. Але як про це може дізнатися кадровик? Які його подальші дії? Чи відшкодовується лікарняний під час відпустки за власний рахунок? Які особливості має перенесення відпустки у зв’язку з хворобою? Чи оплачується лікарняний під час відпустки по догляду за дитиною? Про перенесення відпустки у зв’язку з лікарняним, — у статті.
Лікарняний для працівника — це пряма реалізація права на відпочинок і відновлення здоров’я. Лікарняний підтверджує непрацездатність працівника та є підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності. Дізнайтеся як здійснюється оплата лікарняних за умовами роботи, відмова в оплаті лікарняних, відповідальність за неправильно сплачені лікарняні