Тривалість робочого тижня водія-сумісника
Запитання
Чи можна прийняти на роботу водія-сумісника зі встановленням йому робочого тижня тривалістю 40 годин?
Відповідь
Відповідно до частини другої статті 21 КЗпП працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно в кількох організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін.
Читайте також:
Причому організація, у якій зберігається трудова книжка працівника, є основним місцем його роботи (лише за однією посадою, професією), а інша організація (або інша посада, професія у тій самій організації) — є місцем роботи працівника за сумісництвом.
Оскільки робота за основним місцем роботи і робота за сумісництвом — це роботи за двома окремими (і незалежними один від одного) трудовими договорами, то облік робочого часу за ними ведеться окремо і робочий час не підсумовується.
Норми робочого часу мають бути додержані за кожним робочим місцем окремо.
Отже, якщо організація є організацією недержавної форми власності, а колективним договором не передбачені обмеження для певних професій (наприклад, підвищеної небезпеки) щодо сумісництва (як заборони на прийняття на роботу за сумісництвом за певними професіями, посадами, так і обмеження щодо тривалості робочого часу), то ви маєте право встановлювати водіям-сумісникам 40-годинний робочий тиждень.
Читайте також — Перелік робіт, які не є сумісництвом, та заборона на сумісництво
З метою запобігання дорожньо-транспортних пригод, спричинених негативним станом здоров’я водія, водії транспортних засобів організацій незалежно від форми власності, фізичних осіб — підприємців, що здійснюють перевезення пасажирів та вантажів, підлягають щозмінному передрейсовому та післярейсовому медичним оглядам які мають провадитися відповідно до Положення про медичний огляд кандидатів у водії та водіїв транспортних засобів, затвердженого наказом МОЗ, МВС України від 31.01.2013 № 65/80 .
Щозмінний передрейсовий медичний огляд проводиться для водіїв транспортних засобів перевізника безпосередньо перед їх виїздом у рейс. У разі виявлення ознак хвороби протягом зміни водії підлягають післярейсовому медичному огляду.
Отже, роботодавець зобов’язаний щозмінно контролювати фізичний стан водія і у разі виявлення ознак захворювання (у тому числі і перевтоми) не допускати водія до управління транспортним засобом.
Таким чином, якщо водій, який відпрацював за одним з місць роботи повний робочий час (у т. ч. максимально можливий змінний період керування), без належного відпочинку стане до роботи за іншим місцем роботи, то передрейсовий медичний огляд виявить його незадовільний фізіологічний стан, і такого водія роботодавець не допустить до роботи.