Оплата тимчасової непрацездатності чорнобильцям та їхнім дітям
Запитання
Чи діють нині пільги щодо страхового стажу для «чорнобильців»? Чорнобиль спалахнув 30 років тому, 90% чорнобильців — уже пенсіонери. Чи поширюється тепер пільга на дітей «чорнобильців»?
Відповідь
Пільги діють для чорнобильців 1-3 категорії. Підстава — посвідчення.
Застраховані особи, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, мають право на виплату допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати незалежно від страхового стажу (ст. 24 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Для призначення допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) застраховані особи додають копії посвідчень або інші документи, які підтверджують право на пільгу (ч. 2 ст. 31 Закону № 1105).
Вам стануть у пригоді:
Для осіб, які постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС, таким документом є копія посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи певної категорії (п. 2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ від 20.01.1997 № 51). У посвідченні вказано, що пред’явник має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Посвідчення видавали учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи (ч. 1 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII; далі — Закон № 796).
З 01.01.2015 пільга щодо оплати тимчасової непрацездатності у розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) поширюється лише на «чорнобильців» 1-3 категорій. Через скасування «четвертої зони» особи, віднесені до категорії 4 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, права на таку пільгу не мають (статтю 23 виключено із Закону № 796).
Законодавство не поширює означену пільгу на дітей осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Однак один із батьків, що доглядає хвору дитину віком до 14 років, яка потерпіла від Чорнобильської катастрофи, має право на допомогу в розмірі 100% середньої заробітної плати (доходу) незалежно від страхового стажу.
Віктор Кирпенко,
юрист, член Експертної ради системи «Експертус Кадри»