Чи має ФОП видавати наказ про відпуску працівника?

4082

Запитання

Чи повинен приватний підприємець — фізична особа видавати накази про надання відпусток своїм працівникам?

Відповідь

Право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи (ч. 1 ст. 2 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР; далі — Закон про відпустки).

Конкретний період надання щорічних відпусток у межах, установлених графіком, узгоджується між працівником і власником або уповноваженим ним органом, який зобов’язаний письмово повідомити працівника про дату початку відпустки не пізніше як за два тижні до встановленого графіком терміну (ст. 10 Закону про відпустки).

Власник або уповноважений ним орган зобов’язаний вести облік відпусток, що надаються працівникам.

Нині законодавством не визначено форми письмового повідомлення працівника про надання відпустки.

Водночас наказом Держкомстату України від 05.12.2008 № 489 затверджено типову форму № П-3 «Наказ (розпорядження) про надання відпустки», що має рекомендаційний характер і може бути використана роботодавцем, у т. ч. фізичною особою — підприємцем, при оформленні відпусток.

Ознайомлення з наказом про надання відпустки працівник засвідчує особистим підписом.

На підставі наказу (розпорядження) про надання відпустки кадрова служба робить відмітки в особовій картці працівника, а бухгалтерія розраховує йому заробітну плату за час відпустки.

У наказі про відпустку зазначають її вид, тривалість, дати початку та закінчення, період роботи, за який її надано, тощо.

Накази про надання відпусток включено до Переліку типових документів, що створюються під час діяльності державних органів та органів місцевого самоврядування, інших установ, підприємств та організацій, із зазначенням строків зберігання документів, затвердженого наказом Мін’юсту від 12.04.2012 № 578/5. До користувачів цього документа віднесено й фізичних осіб — підприємців (п. 1.4. Переліку).

Отже, відпустка, оформлена наказом (розпорядженням), засвідчує належне виконання фізичною особою — підприємцем, яка уклала трудовий договір з працівником, норм статті 10 Закону про відпустки.

Олена Усенко,
головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці
Департаменту заробітної плати та умов праці
Міністерства соціальної політики України

Актуально про відпустки

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Оформлення відпустки з наступним звільненням

Працівник звільняється, але до того хоче використати своє право на відпочинок й піти у відпусту. Процедура звільнення останнім днем відпустки буде залежати від її виду. Особливості оформлення та зразки кадрових документів — у статті.
93640

Розраховуємо залишок відпусток наприкінці року

Для того щоб спланувати на майбутній рік графік відпусток, насамперед слід визначити залишок невикористаної відпустки за поточний, а можливо — і за попередні роки. Щоб не розгубитися в розрахунках користуйтеся довідкою про залишок відпустки. Що має містити довідка про залишок відпустки та як виглядає формула розрахунку днів відпустки — у статті.
22072

Заява на відпустку: зразок

«Як написати заяву на відпустку», — слова, які кадровик чує при оформленні щорічної основної відпустки, відпустки при народженні, для догляду за дитиною, за власний рахунок тощо. Щоб зекономити ваш час, ми зібрали зразки заяв на відпуску 2024 в одній статті. Користуйтесь та поповнюйте скарбничку бланків кадровика.
529036

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
195305