Коли звільняти, якщо строк попередження про звільнення завершується в суботу

11252

Запитання

Як визначити день звільнення працівника у разі скорочення, адже відлік двомісячного строку починаємо з наступного дня після повідомлення працівника? Наприклад, якщо повідомили працівника про звільнення 1 квітня, то датою звільнення буде 1 чи 2 червня? Коли звільняти працівника, якщо двомісячний строк попередження закінчується в суботу (скажімо, 29.07.2017)? Чи потрібно наводити в наказі про звільнення додаткові роз’яснення, аби було зрозуміло, чому працівника звільнено не 29, а 31 липня?

Відповідь

Відповідно до статті 40 Кодексу законів про працю України (КЗпП) трудовий договір, укладений на невизначений строк, а також строковий трудовий договір до закінчення строку його чинності можуть бути розірвані власником або уповноваженим ним органом (далі — роботодавець) у разі змін в організації виробництва і праці, у т. ч. ліквідації, реорганізації, банкрутства або перепрофілювання підприємства, установи, організації, скорочення чисельності або штату працівників.

Про наступне вивільнення працівників персонально попереджають не пізніше ніж за два місяці (ч. 1 ст. 49-2 КЗпП).

Правила обчислення строків у законодавстві про працю визначає стаття 241-1 КЗпП. Так, строк, обчислюваний місяцями, закінчується у відповідне число останнього місяця строку. Якщо кінець строку, обчислюваного місяцями, припадає на такий місяць, що відповідного числа не має, то строк закінчується в останній день цього місяця (ч. 3 ст. 241-1 КЗпП).

«Відповідне число останнього місяця строку» означає те ж число місяця, коли відбувся юридичний факт. Оскільки працівника попередили про звільнення 1 квітня, то двомісячний строк попередження спливає 1 червня. Відповідно, звільнити працівника можна 1 червня (або пізніше, якщо його попередили про звільнення менше ніж за два місяці).

Згідно з частиною 5 статті 241-1 КЗпП, якщо останній день строку припадає на святковий, вихідний або неробочий день, то днем закінчення строку вважається найближчий робочий день. Цю норму слід застосовувати з урахуванням вимог статті 49-2 КЗпП. Отже, незважаючи на те, що найближчим робочим днем до суботи 29 липня є 28 липня, працівника можна звільнити 31 липня, тобто у перший робочий день після вихідних. Якщо ж звільнити працівника 28 липня, буде порушено вимогу щодо дотримання двомісячного строку попередження про звільнення.

Коли строки визначаються днями, то їх обчислюють з дня, наступного після того дня, з якого починається строк (ч. 5 ст. 241-1 КЗпП).

Ірина Житкова,
головний редактор Експертус Кадри

Особливості трудових договорів із сумісниками

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення за скороченням

На період воєнного стану згоду профспілки на розірвання трудового договору не отримуємо. Але видавати наказ про звільнення працівників потрібно. Скачайте собі приклад його оформлення за ДСТУ 4163:2020
44941

Наказ про скорочення штату

Роботодавець прийняв рішення скоротити чисельність чи штат працівників. Тоді на підставі згоди профспілкового органу на скорочення маєте видати наказ про звільнення працівників. П’ять правил, яких слід дотриматись при підготовці проєкту наказу про скорочення штату та зразок документу — у статті.
82377

Покроковий алгоритм скорочення працівника

Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто породжує низку позовів до суду. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
161115

Скорочення працівників РДА з 01.01.2020: алгоритм для кадровиків

Ця стаття допоможе службі управління персоналом районної державної адміністрації пройти у жовтні-грудні 2019 року всі кроки, яких вимагає закон при скороченні працівників. Адже 01.01.2020 набуде чинності постанова КМУ від 19.06.2019 № 746 про скорочення штату РДА майже на 50 відсотків.
53284