Звільнення з основного місця роботи — за сумісництвом відмова: як бути?

2868

Запитання

Працівник виконує трудові обов’язки за основним місцем роботи, а також — є внутрішнім сумісником. З основного місця роботи цей працівник звільняється, а з посади за сумісництвом — відмовляється. Які дії кадровика?

Відповідь

Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін (ч. 2 ст. 21 КЗпП).

Сумісництвом є виконання працівником, крім своєї основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час у тій же чи іншій організації або у громадянина (підприємця, приватної особи) за наймом (п. 1 Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій, затвердженого наказом Мінпраці, Мін’юсту та Мінфіну від 28.06.1993 № 43).

Отже, якщо працівник не має основної оплачуваної роботи, він не має права укласти трудовий договір про роботу за сумісництвом. Однак, нормативно-правові акти не містять норм, які зобов’язують працівника звільнитися з місця роботи за сумісництвом та укласти трудовий договір за основним місцем роботи на цьому або іншому підприємстві.

Також відсутні правові підстави для звільнення працівника з місця роботи за сумісництвом з ініціативи роботодавця або для припинення трудового договору на підставі ст. 7 КЗпП у зв’язку із порушенням встановлених правил прийняття на роботу. Оскільки норма ст. 7 КЗпП допускає можливість припинення трудового договору у разі порушення правил прийняття на роботу, встановлених законодавством.

У вказаному випадку слід роз’яснити працівникові, який відмовився оформити роботу за основним місцем, що у разі непрацездатності у нього не буде можливості подати копію листка непрацездатності, засвідчену підписом керівника і печаткою за основним місцем роботи, а відтак він не матиме права на отримання допомоги у зв’язку із втратою працездатності (ч.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105). На цьому наголошено у листі ФСС з тимчасової втрати працездатності «Щодо документів, які є підставою для призначення лікарняних та декретних працівникам — внутрішнім сумісникам» від 17.01.2017 № 5.2-28-65. Отже, слід запропонувати працівникові звільнення за угодою сторін (п. 1 ст. 36 КЗпП) та прийняття на основне місце роботи наступного дня після звільнення.

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Наказ про звільнення сумісника

Звільнення з роботи працівника-сумісника здійснюється за наявності загальних підстав, передбачених законодавством.
87724

Сумісництво та суміщення: принципова різниця, яку необхідно врахувати

Сумісництво і суміщення професій і посад є проблемним питанням для працівників кадрових служб. Нерідко сумісництво та суміщення в трудовому праві плутають або, ще гірше, ототожнюють їх. У статті ви знайдете все про сумісництво і суміщення, порівняльна характеристика яких є дуже важливою. Отже, сумісництво і суміщення: в чому різниця?
109472

Особливості надання навчальної відпустки за сумісництвом

Право осіб, що працюють за сумісництвом, на різні види відпусток, зокрема й на навчальні, гарантоване чинним трудовим законодавством. Однак, є певні особливості при наданні навчальної відпустки сумісникам.
9632

Трудовий договір про роботу за сумісництвом: укладаємо правильно

Працівник має право укладати трудовий договір як і в одній, так і в декількох установах, організаціях одночасно. Таке право передбачає частина 2 статті 21 КЗпП. Тому працівник, окрім основного трудового договору, має можливість укласи і трудовий договір про роботу за сумісництвом.
74975

Види відпусток для сумісників

Відпустка є важливою частиною трудових прав працівників. Оскільки сумісники виконують роботу за іншою формою зайнятості, ніж основні працівники, питання надання їм відпусток мають особливості, визначені законодавством. Усе про відпустки, на які мають право сумісники — у статті.
26074