Працівник на громадських роботах: як оформити
Запитання
Працівнику призначено громадські роботи (30 год.). Як оформити на підприємстві відбування такого покарання?
Відповідь
Одним з видів покарання є громадські роботи (ст. 51 Кримінального кодексу України; КК). На відміну від виправних, громадські роботи полягають у виконанні засудженим у вільний від роботи чи навчання час безоплатних суспільно корисних робіт, вид яких визначають органи місцевого самоврядування (ч. 1 ст. 56 КК, ч. 1 ст. 36 Кримінально-виконавчого кодексу України; КВК). До того ж, строк покарання у виді громадських робіт обчислюється в годинах, протягом яких засуджений працював за визначеним місцем роботи (ч. 1 ст. 38 КВК). Громадські роботи встановлюються на строк від 60 до 240 годин і відбуваються не більш як 4 години на день (ч. 2 ст. 56 КК, ч. 2 ст. 36 КВК).
Читайте також: Працівнику призначено покарання у вигляді громадських робіт: як увільняти від роботи
Окрім того, у разі несплати штрафу в розмірі не більше 3000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та відсутності підстав для розстрочки його виплати суд замінює несплачену суму штрафу покаранням у виді громадських робіт із розрахунку одна година громадських робіт за один установлений законодавством неоподатковуваний мінімум доходів громадян (ч. 5 ст. 53 КК, ч. 4 ст. 26 КВК).
Читайте також: Виправні роботи на підприємстві: документуємо відбування покарання
У разі призначення покарання у вигляді громадських робіт, ведення обліку та щомісячне інформування кримінально-виконавчої інспекції про кількість відпрацьованих засудженим годин є обов’язком власника підприємства, установи, організації або уповноваженого ним органу за місцем відбування засудженим покарання (ч. 1 ст. 39 КВК). А тому підприємство, що є основним місцем роботи засудженого, має лише надати працівнику можливість відбути призначене йому покарання, наприклад:
- надати на період громадських робіт відпустку (щорічну основну (додаткову) або без збереження заробітної плати за згодою сторін). Тим більше, що надання засудженому щорічної відпустки за основним місцем роботи не зупиняє виконання покарання у виді громадських робіт (ч. 2 ст. 37 КВК);
- встановити за заявою працівника режим неповного робочого часу (наприклад, неповний робочий день з понеділка по п’ятницю з 13:00 до 17:00) з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.