Розмір штрафу за відсутність ІПР у працівника з інвалідністю

13723

Запитання

На підприємстві працює особа з інвалідністю, що не має індивідуальної програми реабілітації. Який штраф за це передбачено?

Відповідь

При прийнятті на роботу особа з інвалідністю повинна подати (ч. 2 ст. 24 Кодексу законів про працю; далі — КЗпП):

  • довідку до акту огляду МСЕК:
  • індивідуальну програму реабілітації.

Роботодавець зобов’язаний організувати навчання, перекваліфікацію і працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до медичних рекомендацій, а також встановити на їх прохання неповний робочий день або неповний робочий тиждень та створити пільгові умови праці (ст. 172 КЗпП).

За порушення зазначених норм законодавство передбачає такі санкції:

  • штраф у розмірі від 510 грн до 1700 грн для посадових осіб підприємств (ч. 1 ст. 41 Кодексу про адміністративне правопорушення; далі — КпАП);
  • штраф у розмірі мінімальної зарплати для юридичних осіб (абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП).

Підприємства зобов’язані створити для працівників з інвалідністю умови праці з урахуванням рекомендацій МСЕК та ІПР, вжити додаткові заходи безпеки праці, які відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників (ч. 1 ст. 12 Закону України «Про охорону праці» від 14.10.1992 № 2694-XII; далі — Закон № 2694).

Розмір штрафу за відсутність ІПР у працівника з інвалідністю Перегляньте також: Список працюючих осіб з інвалідністю, що подають до Фонду соцзахисту інваліді

Невиконання норм щодо створення належних умов праці особі з інвалідністю є порушенням законодавства про охорону праці, що має наслідком притягнення посадових осіб та працівників підприємства до адміністративної відповідальності (ч. 6 ст. 43 Закону № 2694).

Так, притягнення до відповідальності посадових осіб і працівників за порушення законів та інших нормативно-правових актів з охорони праці здійснюють відповідно до частини 5 статті 41 КпАП шляхом накладення штрафу:

  • на працівників підприємства — від 68 грн до 170 грн;
  • на посадових осіб підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності — від 340 грн до 680 грн.

У випадку погіршення стану здоров’я працівника з інвалідністю або його смерті, роботодавець нестиме відповідальність згідно з Кримінальним кодексом (далі — КК).

Якщо порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про охорону праці заподіяло шкоду здоров’ю потерпілого карають (ч. 1 ст. 271 КК):

  • штрафом від 1700 грн до 3400 грн;
  • виправними роботами на строк до двох років;
  • обмеженням волі на строк до двох років.

За те саме діяння, якщо воно спричинило загибель працівника або інші тяжкі наслідки карають (ч. 2 ст. 271 КК):

  • виправними роботами на строк до двох років;
  • обмеженням волі на строк до п’яти років;
  • позбавленням волі на строк до семи років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатись певною діяльністю на строк до двох років або без такого.

⚡ ТОП-5 консультацій ⚡


Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Праця осіб з інвалідністю: які пільги та гарантії передбачені

Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
3260

Норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю

Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
13826

Зразок виробничої характеристики для працівника, який оформлює інвалідність у МСЕК

Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.
15029

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе консультація нашого експерта
30371

Звіт 10-ПОІ: коли і як правильно подавати

Звіт про працевлаштування інвалідів — один із найскладніших в кадровій практиці. Чимала кількість рядків для заповнення вимагає високої концентрації та уважності до деталей, а помилка тягне за собою накладання штрафу. Хто, як і в які терміни має подати звіт 10-ПОІ, роз’яснюємо у статті
23998