Працівник не ходить у відпустку: аспекти проблеми

1103
Автор
шеф-редактор Експертус Кадри

Запитання

Чи можна притягнути до відповідальності працівника, який кілька років не ходить у відпустку?

Відповідь

Працівник не користується відпустками: аспекти проблемиЗаконодавство не передбачає відповідальності для працівника за невикористання щорічної відпустки.

Яка відповідальність працівника, якщо він не ходить у відпустку протягом трьох років  Водночас у мирний час відповідальність за ненадання відпусток несе роботодавець. Так, у мирний час заборонено: 

  • ненадання щорічних відпусток протягом двох років поспіль;
  • ненадання щорічних відпусток протягом робочого року особам віком до 18 років;
  • ненадання щорічних відпусток працівникам, які мають право на щорічні додаткові відпустки за роботу зі шкідливими й важкими умовами чи з особливим характером праці.

Втім, під час дії воєнного стану ці норми не застосовують — адже роботодавець має право обмежити чи відмовити у відпустці.

Якщо роботодавець ознайомив працівника з наказом про відпустку згідно з графіком, а той відмовляється, роботодавець має право притягти працівника до дисциплінарної відповідальності

Якщо ж йдеться про іншу оплачувану відпустку (різні види відпусток), то скористатися нею — право працівника. Роботодавець лише нестиме відповідальність, якщо відмовлятиме працівнику в законному праві на відпустку.

Рекомендація місяця від редакції порталу «Кадровик-01»

Запрошуємо на вебінар «Перевірки Держпраці під час воєнного стану», який відбудеться 23 травня. Спікер — посадова особа Держпраці. У програмі — підстави для перевірки, як уникнути штрафів, різниця між трудовим договором і ЦПХ.

❗️Якщо хочете отримати персональну відповідь від посадової особи Держпраці, поставте запитання до 20 травня включно в чат вебінару❗️

Щоб переглянути вебінар та отримати сертифікат, реєструйтеся Система «Експертус Кадри» святкує День народження

Перевірки Держпраці під час воєнного стану

Останні новини

Усі новини

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка за сумісництвом: тривалість, види та порядок надання

Законодавство гарантує право сумісникам отримувати щорічну відпустку і за основним місцем роботи, і за сумісництвом. Який порядок надання відпустки суміснику, чи можлива відпустка за сумісництвом на одному підприємстві, чи вносити сумісників до графіка відпусток, чи передбачає законодавство відпустку на дітей суміснику — розкажемо у статті.
57415

Відпустка одинокій матері

Одинокою матір’ю вважають жінку, яка не перебуває у шлюбі та у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини або запис про батька зроблено у встановленому порядку за вказівкою матері; вдову; іншу жінку, яка виховує й утримує дитину.
72197

Зразок заяви про перенесення відпустки

Наприкінці кожного року підприємства затверджують графік відпусток працівникам. Іноді у працівників виникає необхідність використати відпустку поза графіком. Щоб це реалізувати, зокрема, — працівник має написати заяву про перенесення відпустки на інший період.
30186

Щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці

Працівники, залучені до робіт, що мають шкідливий вплив на їх здоров’я, потребують тривалішого відпочинку. У зв’язку з цим, стаття 76 КЗпП гарантує надання таким працівникам щорічних додаткових відпусток.
14726

Оформлення компенсації відпустки: зразок та наказ

За бажанням працівника частину щорічної відпустки можна замінити грошовою компенсацією. Скачайте зразки заяви та наказу про виплату грошової компенсації за частину щорічної відпустки за ДСТУ 4163:2020
17853