Трудовий чи цивільно-правовий договір: критерії від Держпраці

Вимоги закону стосуються як юридичних, так і фізичних осіб

Трудовий чи цивільно-правовий договір: критерії від Держпраці

Роботодавець не повинен довільно обирати, який договір укласти з працівниками: трудовий чи цивільно-правовий. Держпраці наголосила, що для цього визначені чіткі критерії.

Документи при прийнятті на роботу

Так, говорити про трудові відносини слід, коли:

  • особу призначено на посаду з певними обов’язками та визначено режим роботи та робочий час;
  • роботодавець контролює, як, коли і де особа виконує роботу;
  • особа отримує фіксовану погодинну, щотижневу або місячну зарплату;
  • оплата відбувається за процес праці, а не за її результат;
  • матеріали та обладнання для виконання роботи надає роботодавець;
  • особі надаються вихідні дні та оплачувані відпустки тощо.

У такому разі йдеться про відносини «працівник – роботодавець» і потрібно укладати трудовий договір. У Держпраці наголосили, що наймати працівників можуть не лише підприємства, а й фізичні особи (робота кухарів, нянь, водіїв тощо). В такому разі так само слід дотримуватися законодавства.

А от якщо ви наймаєте незалежного підрядника (особу, яка самостійно  забезпечує себе роботою), укладається цивільно-правова угода про надання послуг.

Трудовий чи цивільно-правовий договір: критерії від Держпраці Скачайте зразок заяви про прийняття на роботу

Втім, потрібно не лише правильно визначити тип угоди, а й правильно оформити нового працівника. При влаштуванні на роботу потрібно надати паспорт або ж інший документ на посвідчення особи, індивідуальний податковий номер, трудову книжку (якщо вона наявна) або ж, за потреби, інші документи (щодо освіти, стану здоров'я тощо). Водночас роботодавець не має права вимагати інформацію щодо партійної та національної приналежності працівників, їх походження, реєстрації місця проживання чи перебування.

 

Загалом же порядок оформлення трудових відносин з найманими працівниками включає такі основні етапи:

  • укладення трудового договору;
  • оформлення наказу про прийняття на роботу;
  • повідомлення Державної податкової служби.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці

Інтеграція ветерана в колектив: як налагодити комунікацію та співпрацю

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25191

Дистанційна робота: особливості оформлення

Дистанційна робота набула нового значення, адже в умовах воєнного стану стала одним із правомірних механізмів продовження бізнесу. Що ж таке дистанційна робота та як правильно оформити дистанційну роботу? Чи регулюється дистанційна робота КЗпП? Які особливості має дистанційна робота в умовах війни? Відповіді на усі питання — у статті.
65337

Строковий трудовий договiр: зразок і порядок укладання

Що таке строковий трудовий договір, ніби й зрозуміло з самої назви, але є нюанси. В яких випадках правомірно укладати строковий договір? Як оформити прийняття й що при цьому слід перевірити? Роз’яснюємо деталі, зокрема, про строкові трудові договори в умовах воєнного стану та додаємо зразок строкового трудового договору 2025.
145459

Колективний договір

Порядок укладання колективного договору викликає у роботодавців безліч запитань. Як має виглядати типовий колективний договір? Колективний договір: обов'язковий чи ні? Чи потрібно реєструвати колективний договір? Чи передбачено відповідальність за відсутність колективного договору? Знайдіть відповіді у статті
182080

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді