Чорнобильські відпустки: види та порядок оформлення
Чорнобильська відпустка: поняття та види
Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі — Закон № 796) визначає гарантії громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі — постраждалі), зокрема, у сфері відпусток.
Перш за все, врахуйте, що додаткова відпустка чорнобильцям надається залежно від статусу постраждалого. Відтак, особливості надання відпустки чорнобильцям 2 категорії відрізняються від того, як регулюється чорнобильська відпустка для 4 категорії.
Як скоротити чисельність і штат: покроково
Види відпусток:
- Додаткова оплачувана відпустка постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 та 2 категорії (чорнобильська відпустка 1 категорія /чорнобильська відпустка 2 категорія).
- Додаткова оплачувана відпустка батькам дитини з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою.
- Відпустка без збереження зарплати постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що проживає в зоні гарантованого (добровільного) відселення та має неповнолітню дитину (чорнобильська відпустка 3 категорія).
- Щорічна основна відпустка працівникам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення.
Чорнобильська відпустка 16 днів: міф чи реальність? Чорнобильська відпустка 16 календарних днів триває де-факто, а де-юре — 14 робочих днів на рік. Чорнобильська відпустка 6 календарних днів — теж не правильне тлумачення норми законодавства.
Чорнобильська додаткова відпустка постраждалим 1 та 2 категорії
Постраждалі 1 та 2 категорії, мають право на додаткову відпустку зі збереженням заробітної плати строком 14 робочих (16 календарних) днів на рік.
Додаткову відпустку не віднесено Законом № 796 до щорічних відпусток, а визначено як пільгу та компенсацію за шкоду, завдану внаслідок Чорнобильської катастрофи. Не визначає її як щорічну і Закон України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР (далі — Закон про відпустки). Тому, до прикладу, відпустка чорнобильцям 2 категорії є іншим видом відпусток, передбаченим законодавством (ч. 2 ст. 4 Закону про відпустки).
Щорічна основна відпустка чорнобильцям
Стосовно щорічної основної відпустки майже ніяких особливостей для «чорнобильців» Законом № 796 не передбачено. Тобто, надаючи таку відпустку, слід керуватися загальними нормами Закону про відпустки. Тривалість щорічної основної відпустки чорнобильцям має складати не менш як 24 к. д. за відпрацьований робочий рік, який відлічується з дня укладення трудового договору (ст. 6 Закону про відпустки).

Але деякі особливості все-таки є:
- Пунктом 22 ст. 20 та п. 1 ст. 21 Закону № 796 для осіб, віднесених до категорій 1 та 2 постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачено використання чергової відпустки у зручний для них час.
- Військовослужбовцям строкової служби, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, надаються обов’язкові щорічні відпустки тривалістю не менш як 30 діб без урахування часу проїзду (ст. 25 Закону № 796).
- Працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) на територіях радіоактивного забруднення, надається щорічна відпустка тривалістю пропорційно до відпрацьованого на цих територіях часу (ст. 47 Закону № 796).
- Такі відпустки надаються без урахування додаткової відпустки, передбаченої законодавством про працю.
- За працівниками, які отримують відпустку більшої тривалості, ніж передбачено Законом № 796, її тривалість зберігається.
Щоб отримати право на додаткову відпустку, постраждалим 1 та 2 категорії не потрібен мінімальний період роботи. Відпустку надають незалежно від тривалості роботи на підприємстві за календарний рік.
Порядок надання відпустки чорнобильцям 1 та 2 категорії:
- Відпустка надається незалежно від кількості відпрацьованих днів — навіть якщо працівник працював лише один день протягом року. Додаткова відпустка чорнобильцю визначається за календарним, а не робочим роком.
- Вона не накопичується — якщо не була використана, вона анулюється. Відпустка, яка починається в одному році та закінчується в наступному, вважається відпусткою того року, в якому вона розпочалася (див. лист Мінпраці від 14.06.2006 № 206/13/116-06). Отже, оформлення чорнобильської відпустки має відбуватися щорічно.
- Відпустка надається лише за основним місцем роботи — чорнобильська відпустка суміснику не передбачена (див. лист Мінсоцполітики від 18.05.2011 № 164/13/116-11). Варто зазначити, що за трудовим договором чорнобильська відпустка за сумісництвом може бути передбачена, але не оплачувана.
- Поділ чорнобильської відпустки не передбачено — вона надається тільки в повному обсязі, тобто 16 календарних днів.
- Вона не переноситься і не продовжується через хворобу. Дні хвороби, які співпали з періодом «чорнобильської» відпустки, не оплачуються (див. лист Мінсоцполітики від 29.08.2016 № 584/20/112-16). Урахуйте, що чорнобильська відпустка поділ на частини через хворобу не передбачає.
- Відпустка не компенсується при звільненні — у разі зміни місця роботи працівник може взяти відпустку на новому місці в тому ж році (див. лист Мінпраці від 18.06.2007 № 150/13/133-07). Це правило діє і коли застосовується чорнобильська відпустка внутрішньому суміснику.
- Якщо працівник змінив місце роботи протягом року, необхідно надати довідку з попереднього місця праці (див. лист Мінсоцполітики від 11.10.2019 № 131/0/205-19), оскільки ця відпустка надається тільки за основним місцем роботи протягом календарного року.
Роботодавець оформлює надання відпустки наказом. Підстава — посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи (учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) 1 або 2 категорії. Якщо працівник прийнятий на роботу після початку нового календарного року і відпустка не запланована графіком, працівник пише заяву.
Наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 чи 2 категорії
Чорнобильська відпустка і святкові дні
Чорнобильська відпустка святкові дні не враховує. Якщо святковий день припадає на період відпустки, цей день не враховується в обчисленні загальної кількості днів відпустки. Наприклад, якщо чорнобильська відпустка триває з 1 по 16 травня, а 9 травня — святковий день, то відпустка не буде продовжена, а святковий день не входить у загальний період відпустки. Тобто відпустка все одно триває 16 календарних днів, але святковий день не враховується у її термін.
Святкові дні не продовжують чорнобильську відпустку. Якщо святковий день випадає на час відпустки, то його не додають до загальної тривалості відпустки. Тобто, це не збільшує кількість днів відпочинку, які працівник має право отримати.
Якщо святковий день співпадає з останнім днем відпустки, то відпустка автоматично закінчується в той день, що є календарно останнім, навіть якщо це святковий день. Наприклад, якщо відпустка триває до 7 січня, а цей день є святковим, то відпустка закінчиться саме 7 січня.
Таким чином, святкові дні, які випадають під час чорнобильської відпустки, не продовжують її і не змінюють її тривалість.
Додаткова оплачувана відпустка батькам дитини з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою
Один із батьків дитини з інвалідністю, пов’язаною з Чорнобильською катастрофою, або особа, яка їх замінює, має право на додаткову відпустки зі збереженням заробітної плати строком на 14 робочих днів (16 календарних днів) на рік.
Умови надання такого виду чорнобильської відпустки:
- надають за календарний рік;
- надають як на основному місці роботи, так і на роботі за сумісництвом. Однак суміснику відпустку не оплачують;
- не ділять на частини;
- не переносять на наступний календарний рік;
- не продовжують на святкові й неробочі дні;
- не продовжують (не переносять) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю;
- не компенсують при звільненні.
Для підтвердження права на відпустку працівник має надати:
- свідоцтво про народження дитини;
- посвідчення дитини, потерпілої від Чорнобильської катастрофи (серія Д) з вкладкою до посвідчення дитини, яка визнана інвалідом, інвалідність якої пов’язана з Чорнобильською катастрофою;
- довідку з місця роботи другого з батьків, в якій зазначено що особа не скористалась правом на цей вид відпустки.
Роботодавець оформлює відпустку наказом. Якщо працівник прийнятий на роботу після початку нового календарного року і відпустка не запланована графіком, працівник має написати заяву.
Наказ про надання додаткової оплачуваної відпустки матері дитини, інвалідність якої пов’язана з Чорнобильською катастрофою
Відпустка без збереження зарплати постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що проживає в зоні радіоактивного забруднення та має неповнолітню дитину (чорнобильська відпустка 3 категорії)
Один з батьків, які мають неповнолітніх дітей і проживають на територіях зон радіоактивного забруднення, щорічно має право на відпустку строком до 14 робочих днів (16 календарних днів) без збереження заробітної плати.
Чорнобильська відпустка для 3 категорії постраждалих надається за таких умов:
- надають за календарний рік;
- надають як на основному місці роботи, так і на роботі за сумісництвом;
- не переносять на наступний календарний рік;
- не продовжують на святкові і неробочі дні;
- не продовжують (не переносять) у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю працівника.
Для оформлення цієї відпустки працівник повинен:
- мати посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (постраждалого від Чорнобильської катастрофи) 3 категорії;
- мати неповнолітню дитину (до 18 років);
- проживати на території зони радіоактивного забруднення.
Для отримання відпустки працівник подає заяву на ім’я роботодавця, до якої додає необхідні документи. Надання працівникові відпустки оформлюється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням підстав надання такої відпустки та її тривалості.
Наказ про надання відпустки без збереження зарплати потерпілому внаслідок Чорнобильської катастрофи 3 категорії, що проживає в зоні гарантованого (добровільного) відселення та має неповнолітню дитину
Щорічна основна відпустка працівникам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення
Працівникам, які працюють (перебувають у відрядженні) на територіях радіоактивного забруднення, надають щорічну відпустку тривалістю пропорційно відпрацьованому на цих територіях часу.
Зона | Тривалість відпустки, календарних днів | Загальна тривалість відпустки не повинна перевищувати, календарних днів |
відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення | 44 | 56 |
гарантованого добровільного відселення | 37 | 49 |
посиленого радіологічного контролю | 30 | 42 |
Зазначену відпустку надають без урахування додаткової відпустки, передбаченої законодавством України.
У разі надання щорічної відпустки працівнику, який працює на територіях радіоактивного забруднення, за неповний робочий рік, у т. ч. сезонному працівнику, та особі, яка перебуває у відрядженні у відповідних зонах, тривалість відпустки визначають пропорційно до відпрацьованого часу.
Відпустки чорнобильцям 4 категорії
Чорнобильська відпустка 4 категорії постраждалих передбачає, що це особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років. Чорнобильська відпустка 4 категорії працівників може надаватися, але її тривалість залежить від конкретних умов законодавства та медичних показників.