Чи можна надавати відпустку без збереження заробітної плати у годинах?
Тривалість відпусток незалежно від режимів та графіків роботи розраховують у календарних днях (ч. 1 ст. 5 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 № 504/96-ВР). Тому надати щорічну відпустку або відпустку без збереження зарплати на кілька годин — неможливо.
Варіант оформлення відсутності працівника за свій рахунок на декілька годин
Відпустити працівника або покласти заяву в стіл — теж неправильно. За згоди керівника можна оформити працівнику неповний робочий день на один день.
Кадровики нерідко запитують: «Чи можна, щоб працівник написав заяву з проханням відпустити його з роботи на кілька годин? Керівник напише в резолюції, що згоден. Бухгалтер оплатить фактично відпрацьовані години і все». Цього недосить. Окрім позначки у табелі бухгалтерові потрібні документи, на підставі яких він нарахує зарплату за день пропорційно відпрацьованому часу: наказ про визнання відсутності прогулом або з поважних причин тощо. До того ж, формально керівник відповідальний за працівника, який за документами має бути на роботі.
Порядок оформлення відсутності працівника протягом декількох годин
Пропонуємо законне рішення оформлення відсутності на кілька годин.
На підставі статті 56 Кодексу законів про працю України працівнику встановлюємо режим неповного робочого дня на один день. Керівник не може відмовити у такому проханні:
- вагітній;
- жінці з дитиною до 14 років або дитиною-інвалідом (до 18 років), у т. ч. такою, що перебуває під її опікуванням;
- жінці, яка доглядає за хворим членом сім’ї відповідно до медвисновку;
- батькові, який виховує дітей без матері (зокрема, у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- опікуну;
- піклувальнику;
- одному з прийомних батьків;
- одному з батьків-вихователів (ст. 186-1 КЗпП).
Нагадаємо, неповний робочий час (день або тиждень, або їх поєднання) можна встановити як при прийнятті на роботу, так і згодом.
Працівник має написати заяву такого змісту:
Якщо керівник згоден, видає наказ такого самого змісту і додає слова «з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу». Якщо у працівника відрядна форма оплати праці, вказує: «з оплатою праці залежно від виробітку».
Стаття підготовлена за матеріалами журналу "Кадровик-01"