Робота студента денної форми навчання — основне місце чи сумісництво? Роз’яснює Держпраці

Робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом.

Управління Держпраці у Рівненській області нагадало, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується (ст. 43 Конституції України).

Право на працю реалізують шляхом укладення трудового договору про роботу на підприємстві, в установі, організації або з фізичною особою (ст. 2 КЗпП).

Трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, визначену цією угодою та підлягає внутрішньому трудовому розпорядку, а роботодавець — виплачувати працівникові заробітну плату та забезпечувати умови праці, потрібні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін (ст. 21 КЗпП).

Під час навчання між студентом та навчальним закладом не виникають трудові відносини і не укладається трудовий договір. Тому таке навчання не є його основною роботою.

Позицію, що робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом, висловило Мінсоцполітики в листі від 25.05.2015 № 198/06/186-15. У ньому фактично процитовано частину 3 пункт 14 постанови Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.1999 № 13, а саме, робота за трудовим договором осіб, які поєднують її з денною формою навчання, не є сумісництвом і оплачується на загальних підставах.

Робота студента денної форми навчання — основне місце чи сумісництво? Роз’яснює Держпраці Читайте також: Прийняття на роботу студента денної форми навчання

Таку ж позицію викладено і в листі Мінсоцполітики від 25.07.2014 № 301/13/116-14, в якому, зокрема, зазначено, що трудовим законодавством не передбачено обмежень щодо поєднання студентами ВНЗ (у т. ч. тими, які навчаються за денною (очною) формою навчання) роботи і навчання. Тому роботодавець має право приймати на роботу таких працівників, у т. ч. на умовах повного робочого часу.

Якщо студент працевлаштовується вперше, організація має оформити йому трудову книжку у порядку і в строки, передбачені Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженою наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58.

Факт працевлаштування не впливає на право студента і надалі отримувати стипендію (за наявності). Стипендії призначають студентам за результатами навчання у професійно-технічних і вищих навчальних закладах (наукових установах) (п. 4 Порядку призначення і виплати стипендій, затвердженого постановою КМУ від 12.07.2004 № 882; далі — Порядок № 882). Клінічні ординатори, аспіранти, докторанти мають право на роботу у режимі неповного робочого часу (але не більш як на 0,5 ставки за займаною посадою). При цьому академічну стипендію виплачують у повному обсязі (п. 19 Порядку № 882).

За інформацією Управління Держпраці у Рівненській області

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Запис в трудову книжку про прийняття на роботу

Роботодавець на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі (ч. 3 ст. 48 КЗпП).
96921

Прийняття працівника за переведенням: особливості процедури

Прийняття за переведенням — зручний спосіб реалізації гарантій працівникам, звільнення яких супроводжується обов’язковим працевлаштуванням (приміром, вагітних у разі закінчення строку трудового договору або повної ліквідації організації). У статті розглянемо, зокрема, які переваги передбачає прийняття за переведенням та як усе оформити.
30864

Порядок працевлаштування осіб з інвалідністю

Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
33432

Оголошення про прийняття на роботу: яких фраз слід уникати

Вакансій багато — кандидатів мало. Щоб не стикатися з цим та заощадити свій час, складіть правильне оголошення про прийом на роботу. Зразок оголошення про прийом на роботу має не лише привернути увагу потенційних кандидатів, а й відповідати законодавству та не дискримінувати жодну категорію осіб. Усе про вдалий зразок оголошення на роботу — у статті.
40833

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75618

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді