Працівниця звільняється під час відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами. Чи повертати кошти ФСС?

Якщо жінка бажає розірвати трудовий договір під час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, то суму допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, що припадає на період після звільнення, не перераховують та не повертають.

Фонд соціального страхування України (лист від 15.05.2018 № 2.4-15-1677) нагадав, що допомогу по вагітності та пологах надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).

Допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі виплачують за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомогу по вагітності та пологах виплачують за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюють сумарно та надають застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.

Право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів ФСС виникає в разі настання страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення) (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).

Підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах — виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (п. 1 ст. 31 Закону № 1105).

ФСС зауважує, допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі, страховий випадок у якої настав під час роботи на підставі строкового трудового договору, надають за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.

Якщо жінка бажає розірвати трудовий договір під час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, то суму допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, що припадає на період після звільнення, не перераховують та не повертають.

Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Відпустка по догляду за дитиною до 3 років: оформлення

Декретна відпустка до 3 років — право як матері, так і батька дитини. Чи відрізняється відпустка по догляду за дитиною до 3 років батькові від тої, що може надаватися матері дитини? Відповідь на це питання та алгоритм, за яким відпустка по догляду за дитиною до 3-х років на вашому підприємстві буде оформлена правильнота швидко — у статті.
62468

Відпустка по вагітності та пологах

Відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами у практиці кадровика вимагає особливо ретельної підготовки документів. З усіх важливих питань стосовно оформлення декрету консультуємо у цьому матеріалі.
150497

Декретна відпустка, або Будьте обережні з термінологією

Декретна відпустка в Україні — одна із трудових гарантій, що передбачена законом. Декретна відпустка по вагітності та декретна відпустка по догляду за дитиною є часто застосовуваною на різних підприємствах, в установах та організаціях, однак на сьогодні лишається низка практичних питань щодо того як оформляється декретна відпустка найманого працівника. Скільки триває декретна відпустка? Як оплачується декретна відпустка? Чи можна продовжити декретну відпустку? Чи відрізняється декретна відпустка у військовий час?
47055

Тривалість щорічної основної відпустки після відпустки для догляду за дитиною

До кадровиків звернулась працівниця, яка щойно приступила до роботи після відпустки по догляду за дитиною, з проханням роз’яснити скільки невикористаних днів щорічної відпустки у неї залишилося до «декрету» і чому саме стільки? Щоб відповісти на ці запитання кадровик має знати, які саме періоди зараховують до стажу роботи, що дає право на отримання щорічної відпустки, та правильно розрахувати кількість днів невикористаної відпустки.
72173

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді