Фонд соціального страхування України (лист від 15.05.2018 № 2.4-15-1677) нагадав, що допомогу по вагітності та пологах надають застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке компенсує втрату заробітної плати (доходу) за період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами (ч. 1 ст. 25 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV; далі — Закон № 1105).
Допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі виплачують за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами, тривалість якої становить 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі ускладнених пологів або народження двох чи більше дітей — 70) календарних днів після пологів. Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, допомогу по вагітності та пологах виплачують за 180 календарних днів зазначеної відпустки (90 — до пологів та 90 — після пологів). Розмір зазначеної допомоги обчислюють сумарно та надають застрахованій особі в повному обсязі незалежно від кількості днів відпустки, фактично використаних до пологів.
Читайте також:
Право на матеріальне забезпечення за рахунок коштів ФСС виникає в разі настання страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення) (п. 1 ст. 19 Закону № 1105).
Підстава для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах — виданий у встановленому порядку листок непрацездатності (п. 1 ст. 31 Закону № 1105).
ФСС зауважує, допомогу по вагітності та пологах застрахованій особі, страховий випадок у якої настав під час роботи на підставі строкового трудового договору, надають за весь період відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами.
Якщо жінка бажає розірвати трудовий договір під час перебування у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами, то суму допомоги по вагітності та пологах за частину відпустки, що припадає на період після звільнення, не перераховують та не повертають.
Ольга Догадіна,
провідний експерт Експертус Кадри