Держпраці роз’яснює, що вважають істотними умовами праці

Держпраці нагадує, які документи слід оформити, щоб правильно змінити істотні умови праці працівників

Управління Держпраці у Кіровоградській області роз’яснило, що до істотних умов праці, крім перелічених у частині 3 статті 32 КЗпП, можна віднести також:

  • встановлення або скасування деяких додаткових елементів у трудовій функції, якщо основна трудова функція при цьому не змінюється;
  • збільшення або зменшення обсягу роботи, ступеня самостійності і відповідальності працівника, ступеня шкідливості роботи;
  • перехід з індивідуальної на колективну організацію праці і навпаки;
  • запровадження інших умов, що характеризують трудовий процес.

До істотних умов відносять:

  • умови оплати праці. Про нові або зміну діючих умов оплати праці в бік погіршення роботодавець повинен повідомити працівника не пізніш як за два місяці до їх запровадження або зміни;
  • пільги та компенсації, встановлені колдоговором;
  • режим роботи: встановлення робочого часу та часу відпочинку, графіків змінності, введення підсумованого обліку робочого часу, часу початку та закінчення робочого дня, тривалості перерви для відпочинку та харчування, поділу робочого дня на частини;
  • встановлення або скасування неповного робочого часу для всього підприємства або окремих структурних підрозділів чи окремої категорії працівників;
  • встановлення або скасування суміщення професій (посад);
  • зміну розрядів і найменувань посад;
  • скорочення педагогічного навантаження працівникам середніх загальноосвітніх і інших навчально-виховних закладів;
  • введення контрактної форми трудового договору.

Також Держпраці нагадало про процедуру зміни істотних умов праці. Ці зміни не повинні спричиняти примусу до праці. Роботодавець зобов’язаний попередити працівника мінімум за два місяці про наступні зміни в організації виробництва і праці, а також про зміни істотних умов праці (ч. 3 ст. 32 КЗпП). Про такі зміни роботодавець видає наказ. Працівників, істотні умови праці яких змінюються, не пізніше ніж за два місяці персонально попереджають про дату запровадження змін.

Зміна істотних умов праці як підстава для звільнення

Попередження — письмова пропозиція працівникові продовжити роботу після того, як роботодавець після спливу двомісячного строку змінить істотні умови праці. Працівник може погодитися з пропозицією та продовжити роботу при змінених істотних умовах праці, або ж відмовитися. Якщо працівника не влаштовують майбутні зміни, він має два місяці, аби знайти собі іншу роботу.

Протягом двох місяців від працівників доцільно одержати письмову заяву про згоду продовжувати роботу після зміни істотних умов праці або про відмову працювати в нових умовах. Працівник має право до закінчення строку попередження змінювати своє рішення.

Після спливу строку попередження роботодавець видає наказ. У ньому визначають для кожного працівника нові умови праці, ознайомлюють з новими інструкціями та іншими документами.

Працівника, що відмовився продовжувати роботу у зв’язку зі змінами істотних умов праці, звільняють на підставі пункту 6 статті 36 КЗпП з вихідною допомогою.

За інформацією Управління Держпраці у Кіровоградській області

Держпраці роз’яснює, що вважають істотними умовами праціПам’ятайте, що питання зміни в організації виробництва і праці можуть бути врегульовані колективним договором

Відновлення бронювання у Дії

Статті за темою

Усі статті за темою

Призупинення трудового договору в умовах воєнного стану

Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
88611

Ключове про трудовий договір зі зразком

Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
260464

Як припинити дію колдоговору

Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
4757

Зміна істотних умов трудового договору

Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
8602

Стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин — не правомірно

З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.
75615

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді