Протягом усього часу відрядження за працівником зберігається місце роботи, а оплата праці здійснюється відповідно до умов, визначених трудовим або колективним договором. Важливо, що розмір оплати при цьому не може бути нижчим, ніж середній заробіток.
Як направляти працівників у відрядження під час воєнного стану
Такі гарантії закріплені і ст. 121 Кодексу законів про працю України.
Усі робочі дні тижня оплачуються за графіком, установленим за місцем роботи, з якого працівник був відправлений у відрядження.
Таким чином, для обчислення суми виплат за час відрядження потрібно вирахувати дві величини:
- середньоденну зарплату;
- денну заробітну плату, розраховану, виходячи з тарифної ставки, за місяць, у якому працівник перебував у відрядженні.
Далі потрібно обрати більшу з двох величин та оплачувати час відрядження на підставі цього, більшого показника.
Зазначимо, середньоденна зарплата розраховується відповідно до Порядку «Про обчислення середньої заробітної плати» — виходячи з виплат, нарахованих працівникові у розрахунковому періоді.
Розрахунковий період при цьому становить два календарні місяці роботи перед місяцем відрядження (з першого по перше число). Якщо ж в цей час особа не працювала, то розглядають попередні два місяці роботи. Якщо ж і впродовж цього часу не було відпрацьовано жодного дня, то розрахунки проводять на підставі тарифної ставки у трудовому договорі.
Якщо ж загальний стаж на підприємстві менший, ніж два місяці, середню зарплату розраховують за фактично відпрацьований період.
Варто пам'ятати, що усі виплати включаються до розрахунку середньої заробітної плати в нархованому розмірі (без виключення податків, стягнення аліментів тощо) — за винятком відрахувань із заробітної плати осіб, засуджених до виправних робіт без позбавлення волі.
Щоб розрахувати одноденну заробітну плату, слід повний оклад та інші нараховані працівникові за місяць відрядження виплати поділити на кількість робочих днів у місяці за графіком роботи.