Національне агентство з питань запобігання корупції підготувало пропозиції щодо зменшення ризиків корупції під час виїзду за кордон військовозобов'язаних осіб.
Воєнний стан: кого можна направити у відрядження за кордон?
У відомстві пояснили, що розробили програму за результатами засідання Ради національної безпеки і оборони. Наразі проєкт розпорядження «Про затвердження плану заходів щодо усунення корупційних ризиків під час виїзду громадян України за межі України в умовах правового режиму воєнного стану» подали до Кабінету Міністрів. Зокрема, йдеться про корупцію у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
У НАЗК назвали основні пункти цього плану:
- врегулювати обмеження для чоловіків віком від 18 до 60 років на виїзд за межі України;
- розробити вичерпний перелік підстав, за яких надається право на виїзд, та документів, що підтверджуватимуть це;
- надати уповноваженим службовим особам Держприкордонслужби доступ до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів;
- унормувати функціонування та ведення Єдиного комплексу інформаційних систем Укртрансбезпеки;
- унормувати процедуру виїзду для водіїв, які перевозять медичні вантажі та гуманітарну допомогу для
- ЗСУ (для цього використовуватимуть Єдиний комплекс інформаційних систем у сфері безпеки на наземному транспорті);
- контролювати дотримання правомірності виїзду, а також дотримання мети, термінів та умов такого виїзду.
В антикорупційному Нацагентстві пояснили, що наразі підставою для виїзду за кордон є також видані ТЦК документи. У НАЗК вважають, що навіть заміна керівництва територіальних центрів комплектування не призведе до ліквідації корупційної складової. Натомість, запевняють у відомстві, потрібно змінювати не кадровий склад, а саму систему роботи.
У НАЗК також додали, що наразі стосовно незаконного перетину кордону чоловіками під час воєнного стану відкрито тисячі кримінальних проваджень.
За матеріалами Національного агентства з питань запобігання корупції