Як звільнитися, якщо підприємство — у зоні бойових дій?

Блок під заголовком новини 1 Підпишіться на Telegram-канал Кадровик-01. Новини! Тримаємо руку на пульсі усіх змін без паніки та зайвої води

Ми вже відібрали головне для вас
У омбудсмена дали поради для різних ситуацій

image93

Як звільнитися, якщо підприємство на окупованій території

В офісі уповноваженого Верховної Ради з прав людини надали рекомендації працівникам, які виїхали із зони бойових дій і тепер бажають звільнитися з попереднього місця роботи. 

Зокрема, у омбудсмена нагадали, що в період дії воєнного стану особливості трудових відносин працівників визначаються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». 

Громадянам дали поради щодо різних ситуацій, якщо роботодавець перебуває у районі бойових дій.

Якщо є змога зв'язатися з роботодавцем, потрібно повідомити його про намір розірвати трудовий договір. Працівник має на це право, коли через бойові дії наявна загроза його життю та здоров’ю (за винятком примусового залучення до суспільно корисних робіт або до робіт на об’єктах критичної інфраструктури)

Якщо ж зв'язатися з роботодавцем неможливо, працівнику потрібно:

  1. отримати статус внутрішньо переміщеної особи;
  2. вже у статусі ВПО подати до центру зайнятості за місцем проживання заяву про припинення трудового договору. 

В такому разі датою звільнення стане день, наступний за днем заяви. Після цього ВПО отримує статус безробітної, а інформуванням роботодавця, податкової та Пенсійного фонду про розірвання трудового договору займатиметься центр зайнятості. 

Слід пам'ятати, що особа, яка перебуває у зоні бойових дій або окупації, може в електронний спосіб звернутися до будь-якого центру зайнятості. А ВПО можуть отримати статус безробітних навіть не маючи усіх необхідних документів на руках.

Може виникнути й така ситуація, коли звільнення за власною ініціативою неможливе. Тоді, щоб працювати на підконтрольній безпечній території, громадяни можуть оформити трудовий договір на умовах сумісництва.

За матеріалами Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини

Щорічні додаткові відпустки за шкідливі умови та за особливий характер: кому, скільки та як надавати

Статті за темою

Усі статті за темою

Звільнення з роботи і прийняття на нове місце у той самий день

Розгляньмо ситуацію: наказ про звільнення з роботи видали 16.01.2025. Запис про звільнення до трудової книжки внесли 17.01.2025. Чи правомірним буде прийняття на роботу того самого дня, коли внесено запис про звільнення — 17.01.2025?
25410

Підстави для виплати та розмір вихідної допомоги при звільненні

Законодавство встановлює мінімальний розмір вихідної допомоги при звільненні працівника з роботи. Однак, роботодавець має право збільшити розмір вихідної допомоги у колективному договорі. Чи передбачає обмеження щодо виплати вихідна допомога при скороченні пенсіонера та які гарантії забезпечує вихідна допомога при звільненні військовослужбовцям — читайте у статті.
7391

Припинення трудового договору в мирний та воєнний час

Трудовий договір може бути припинено, а працівника звільнено з роботи лише з підстав і в порядку, визначених трудовим законодавством. Які умови припинення трудового договору? Як здійснити оформлення припинення дії трудового договору? Чи відрізняється порядок розірвання трудового договору між працівником і фізичною особою – підприємцем? Як заповнити коректно бланк угоди про припинення трудового договору? Усе про документування: угода про припинення трудового договору (бланк) та наказ про припинення трудового договору (бланк) а також особливості припинення трудових відносин під час воєнного стану читайте у цій статті.
31927

Компенсація за невикористану відпустку при звільненні та заміна за бажанням працівника

Компенсація відпустки при звільненні — право працівників. Читайте у статті: що таке відпускні при звільненні; як розрахувати кількість днів компенсації за невикористану відпустку; коли можлива заміна відпустки грошовою компенсацією; чи законна грошова компенсація за невикористану відпустку без звільнення; як нараховується компенсація за невикористану відпустку?
210452

Алгоритм дій під час звільнення за угодою сторін

Звільнення за згодою сторін — одна із найпоширеніших підстав для припинення трудового договору. Які нюанси слід врахувати під час розірвання трудового договору за згодою сторін? Як регулює питання щодо звільнення за згодою сторін стаття КЗпП? Чи передбачає звільнення за згодою сторін виплати працівнику? Дізнайтеся порядок звільнення за згодою сторін та врахуйте застороги.
690952

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді