Як звільнитися, якщо підприємство — у зоні бойових дій?

У омбудсмена дали поради для різних ситуацій

image49

Як звільнитися, якщо підприємство на окупованій території

В офісі уповноваженого Верховної Ради з прав людини надали рекомендації працівникам, які виїхали із зони бойових дій і тепер бажають звільнитися з попереднього місця роботи. 

Зокрема, у омбудсмена нагадали, що в період дії воєнного стану особливості трудових відносин працівників визначаються Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану». 

Громадянам дали поради щодо різних ситуацій, якщо роботодавець перебуває у районі бойових дій.

Якщо є змога зв'язатися з роботодавцем, потрібно повідомити його про намір розірвати трудовий договір. Працівник має на це право, коли через бойові дії наявна загроза його життю та здоров’ю (за винятком примусового залучення до суспільно корисних робіт або до робіт на об’єктах критичної інфраструктури)

Якщо ж зв'язатися з роботодавцем неможливо, працівнику потрібно:

  1. отримати статус внутрішньо переміщеної особи;
  2. вже у статусі ВПО подати до центру зайнятості за місцем проживання заяву про припинення трудового договору. 

В такому разі датою звільнення стане день, наступний за днем заяви. Після цього ВПО отримує статус безробітної, а інформуванням роботодавця, податкової та Пенсійного фонду про розірвання трудового договору займатиметься центр зайнятості. 

Слід пам'ятати, що особа, яка перебуває у зоні бойових дій або окупації, може в електронний спосіб звернутися до будь-якого центру зайнятості. А ВПО можуть отримати статус безробітних навіть не маючи усіх необхідних документів на руках.

Може виникнути й така ситуація, коли звільнення за власною ініціативою неможливе. Тоді, щоб працювати на підконтрольній безпечній території, громадяни можуть оформити трудовий договір на умовах сумісництва.

За матеріалами Офісу уповноваженого Верховної Ради з прав людини

Як провести скорочення чисельності та штату

Статті за темою

Усі статті за темою

Зразок наказу про звільнення в зв’язку з переїздом

Однієї із поважних причин звільнення за власним бажанням є переїзд на нове місце проживання. У зв’язку з цим працівник вправі вимагати розірвання трудових відносин у строк, про який він просить. Тобто попереджати про своє звільнення за два тижні у такому випадку не потрібно.
16521

Обхідний лист при звільненні працівника: зразок

На підприємствах є поширеною практика, коли при звільненні працівнику видають обхідний лист, в якому зазначені структурні підрозділи, керівники яких мають засвідчити відсутність заборгованості працівника перед ними. Що це за документ? Яка його форма? Які наслідки можуть бути за відмову отримати обхідний лист при звільненні?
51048

Звільнення з роботи під час відпустки

Працівник вирішив звільнитися під час відпуски. Як оформити припинення з ним трудових відносин і чи доречно відкладати звільнення після відпустки? Чи можливе звільнення під час відпустки без збереження заробітної плати за власним бажанням? Коли подавати заяву на звільнення під час відпустки? Відповіді на усі питання щодо звільнення працівника під час відпустки — у статті.
65600

Звільнення працівника за невідповідність займаній посаді

Можливість звільнити працівника за невідповідність займаній посаді передбачає пункт 2 статті 40 КЗпП. Тут йдеться виключно про виявлену невідповідність кваліфікації працівника займаній посаді або виконуваній роботі.
17731

Гарячі запитання

Усі питання і відповіді