Трудові відносини з одинокими матерями
Кодекс законів про працю України передбачає лише одну можливість звільняти за ініціативою роботодавця такі категорії працівників:
- вагітних жінок;
- жінок, які мають дітей віком до трьох років (при наданні відпустки без збереження заробітної плати згідно з медвисновком — не більш ніж до досягнення дитиною шестирічного віку).
- одиноких матерів (при наявності дитини віком до 14 років або дитини з інвалідністю).
Звільнити ці категорії можна лише у разі повної ліквідації підприємства. При цьому обов'язкове працевлаштування таких працівників.
Вас також може зацікавити:
Водночас для звільнення при закінченні терміну строкового трудового договору передбачений виняток. Такий формат допускається, проте також передбачає обов'язкове працевлаштування.
Слід пам'ятати, що на час працевлаштування за працівницями потрібно зберігати середню заробітну плату (проте такий період не може тривати довше ніж три місяці з моменту закінчення строкового трудового договору).
За матеріалами Державної служби України з питань праці
Звільнення працівника за власним бажанням — процедура, через яку виникає не менше судових спорів, ніж через інші підстави для звільнення. Крім того, звільнення за власним бажанням викликає додаткові запитання через воєнний стан в Україні. Порядок такого звільнення та його особливості під час війни, роз’яснюємо у статті
Скорочення працівників або штату — процедура, яка часто призводить до судових позовів. Найбільш проблемні питання: які підстави для скорочення штату працівників, хто підлягає скороченню в першу чергу, які етапи включає в себе процедура скорочення працівників, кого не можна звільнити по скороченню. Як оформити скорочення чисельності або штату працівників, щоб вберегтися від помилок та судової тяганини, роз’яснюємо у статті
Трудові відносини, які виникли на підставі безстрокового чи строкового трудового договору або контракту, можуть бути припинені як з ініціативи працівника, так і з ініціативи власника або уповноваженого ним органу. Незалежно від того, хто ініціює звільнення, кадровик готує наказ про звільнення працівника. Зразки документів ми підготували для вас у статті.
Законодавство про працю надає право працівникам розривати трудовий договір, укладений на невизначений строк, попередивши про це власника за два тижні. Але на час дії воєнного стану є поважна причина для звільнення без попередження. Детальніше читайте у статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.