Державна служба України з питань праці нагадала про особливості звільнення працівників з ініціативи роботодавця під час воєнного стану.
Звільнення дистанційно: чотири варіанти
Насамперед слід пам'ятати, що вимога Кодексу законів про працю України щодо обов'язку погодити розірвання трудового договору з виборним органом первинної профспілки (ст. 43) не застосовується під час воєнного стану. Винятком є лише звільнення працівників, обраних до профспілкових органів.
Крім того, діють і інші особливі умови, передбачені Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».
Наприклад, законодавство дозволяє звільняти працівників:
При цьому датою звільнення стає перший робочий день, наступний за днем закінчення лікарняного або ж перший після відпустки.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Запорізькій області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Працівник, який бажає звільнитись за власним бажанням за відсутності поважної причини, зобов’язаний за два тижні повідомити роботодавця про своє звільнення. Якщо ж працівник в заяві вказав причину, через яку потрібно раніше звільнитися, тоді термін відпрацювання не застосовується. Про це та про інші випадки, коли можна звільнитись без відпрацювання, читайте в статті.
Можна досконало знати порядок звільнення з роботи, але коли мова йде про конкретного працівника, на допомогу варто покликати як професійний досвід, так і життєвий. Ця стаття допоможе отримати відповідь на питання, як правильно звільнити працівника.
Які дії кадрової служби у разі ліквідації підприємства? Яким чином звільняти працівників, щодо яких встановлено заборону на звільнення або які відсутні з нез’ясованих причин (приміром, виїхали за кордон)? Як визначати дату звільнення, якщо процес ліквідації може розтягнутися на рік або навіть більше?
Працівник зобов’язаний виконувати роботу, визначену трудовим договором. Власник або уповноважений ним орган не має права вимагати від працівника виконувати роботу, не обумовлену трудовим договором. Що робити, коли виникла необхідність змін в організації як самого виробництва, так і істотних умов праці за трудовими договорами. Роз’яснюємо порядок дій та документування.
Розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця — це припинення трудових відносин між працівником та роботодавцем за рішенням останнього. Про підстави розірвання трудового договору з ініціативи власника та порядок розірвання трудового договору за таких підстав — у статті.