У разі дистанційного формату роботу працівник має такі ж гарантовані законом соціальні, економічні та інші гарантії, що й інші працівники.
Водночас трудовий договір про дистанційну роботу є окремим видом трудової угоди. Саме цей документ дає підстави виконувати роботу поза межами та поза контролем роботодавця.
Дистанційна робота під час воєнного стану
В такому договорі обов'язково слід визначити:
- посаду, права та обов’язки працівника;
- особливості роботи та комунікації;
- порядок та термін виконання завдань;
- питання щодо надання звітів про виконану роботу;
- статус місця роботи: основне, за сумісництвом або за суміщенням;
- робоче місце;
- особливості поєднання дистанційної роботи з роботою на робочому місці;
- строк дії трудового договору та умови його пролонгації;
- питання оплати праці;
- час роботи та час відпочинку;
- надання відпустки;
- правила внутрішнього трудового розпорядку;
- періодичність та порядок проведення інструктажів з питань охорони праці і протипожежної охорони;
- відповідальність працівника за забезпечення безпечних та нешкідливих умов праці на робочому місці;
- відповідальність роботодавця за техніку безпеки обладнання (якщо його надають);
- розмір, порядок і строки виплати компенсації за використання власного обладнання.
Держпраці застерігає: якщо ці питання не прописати у трудовому договір, роботодавець не зможе довести порушення з боку працівника.
Оформлюючи дистанційного працівника, варто пам'ятати, що в заяві про прийняття на роботу має бути зазначений її дистанційний формат.
За роботодавцем так само зберігається обов'язок повідомити про прийняття працівника податкову та роз’яснити працівникові умови контракту, права та обов’язки тощо. Що ж до запису у трудовій книжці, то він виконується, як і за звичайного формату роботу — за бажанням працівника. Вказівка на дистанційний формат при цьому не потрібна.
За матеріалами Управління інспекційної діяльності у Кіровоградській області Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці
Призупинення трудових відносин — досить актуальна процедура під час воєнного стану. Що таке призупинення трудового договору? Як законно та ефективно здійснити призупинення трудового договору в умовах воєнного стану та повернути працівників на роботу? Як слід оформляти кадрові документи у такому разі та що необхідно знати про наслідки призупинення трудового договору? Покроковий алгоритм дій кадровика з підказками чекає на вас у статті.
Конституція України кожному громадянину гарантує право на працю. Реалізація цього права починається з укладання трудового договору. Що таке трудовий договір та його види? Який вид та форму договору обрати? З якого моменту трудовий договір вважається укладеним? У чому полягає відмінність трудового договору від цивільно-правових договорів? Як виглядає приклад трудового договору? Які можливості діють в період воєнного стану? Ми підготували для вас роз’яснення та зразок трудового договору.
Колективний договір — це угода між роботодавцем (або об’єднанням роботодавців) та представницьким органом працівників, яка встановлює взаємні права, обов’язки і відповідальність сторін щодо регулювання виробничих (робочих) відносин. Усе про припинення дії колективного договору — у статті.
Зміна умов трудового договору — це процедура, яка передбачає внесення змін до існуючих умов праці, визначених у трудовому договорі. Це може стосуватися зміни заробітної плати, графіку роботи, посадових обов’язків та інших умов. Більш детально про зміну умов трудового договору та про те, чи можна змінювати істотні умови трудового договору – у статті.
З назви статті вже зрозуміло, що проведення стажування на робочому місці до оформлення трудових відносин є порушенням чинного законодавства. Але проходження стажування законодавчо передбачено для певних категорій осіб, зокрема, студентів, безробітних, державних службовців тощо.