Набуття працівником інвалідності може стати підставою для звільнення лише тоді, якщо стан здоров’я перешкоджатиме виконанню професійних обов’язків, загрожуватиме здоров’ю і безпеці інших осіб, або ж якщо продовження роботи може спричинити погіршення здоров’я особи (відповідно до висновку медико-соціальної експертизи).
Проте в цьому разі необхідно спробувати зберегти роботу: якщо це можливо, створити належні умови праці (відповідно до висновку МСЕК) або ж перевести працівника на іншу посаду.
У всіх інших випадках наявність інвалідності не може бути причиною для:
- відмови укласти трудовий договір;
- відмови у просуванні по службі;
- звільнення з ініціативи роботодавця;
- переведення особи на іншу роботу без її згоди тощо.
Заборона такої дискримінації зафіксована Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» від 21 березня 1991 року № 875-XII (ст. 17).
Зауважте: обов’язок забезпечити виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю залишається чинним, його невиконання може призвести до накладання штрафу.
За інформацією Східного міжрегіонального управління Держпраці
Найпоширеніші запитання, які турбують роботодавців, та відповіді на них в одній статті ☟
Держава захищає права працівників з інвалідністю та гарантує їм право на роботу. Як приймати на роботу таких працівників і дотримати вимог законодавства? Як оформити наказ про прийняття на роботу інваліда? Вберегтися від помилок під час працевлаштування осіб з інвалідністю допоможе наша стаття
Особа з інвалідністю — особа зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист.
Протягом року кадрові служби пильнують, аби на підприємстві працювали особи з інвалідністю у кількості, що відповідає нормативу робочих місць. Однак дуже часто з’ясовується, що норматив не виконано. Одна з причин — оскільки у розрахунку беруть участь усереднені показники, після заокруглень фактична чисельність осіб з інвалідністю виявляється меншою, аніж планували. Як уникнути такої проблеми?
Медико-соціальну експертну комісію (МСЕК) працівник повинен пройти для встановлення інвалідності. Для цього необхідна виробнича характеристика, шаблон якої розробили експерти Системи.